Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał ponad 400 tys. zł dotacji z Samorządu Województwa Śląskiego. Pieniądze przeznaczone zostały na kupno sprzętu, który pomoże w walce z SARS-CoV-2. Na początku grudnia do bielskiej placówki powinna trafić cała aparatura zamówiona w ramach dotacji.

Jak informuje Anna Szafrańska, rzecznik prasowa szpitala, placówka kupi nowoczesny aparat do znieczulania dla oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, ssaki medyczne dla innych oddziałów, a także zamgławiacz nadtlenkiem wodoru, dzięki któremu można skutecznie odkazić pomieszczenia oraz myjki-dezynfektory służące do dezynfekcji sprzętu medycznego.

- W sumie wydamy 478 tys. zł, z tego 7 tysięcy to wkład własny szpitala - precyzuje Łukasz Matlakiewicz, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Dyrektor Łukasz Matlakiewicz dodaje, że w ciągu najbliższych dni na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii zainstalowany zostanie również cyfrowy rentgen przyłóżkowy. - To sprzęt najwyższej klasy, który zastąpi poprzedni aparat kupiony 20 lat temu. Nowy rentgen kosztował prawie 500 tys. zł - wyjaśnia dyrektor.

Rentgen kupiony został z dotacji na walkę z koronawirusem, którą Samorząd Województwa Śląskiego przyznał w kwietniu. Wówczas pomiędzy 27 podmiotami medycznymi rozdzielono 123 mln zł. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał z tej puli 3,4 mln zł.

bb