Urząd Miejski w Bielsku-Białej poinformował o planowanej modernizacji parku obok ratusza. Park zostanie unowocześniony, jednakże z zachowaniem swojego historycznego charakteru. Chodzi o oto, aby zieleniec w stylu angielskim ze starodrzewiem z końca XIX wieku wyposażyć w atrakcje zachęcające bielszczan do spacerów w przyjaznym otoczeniu. W sprawie przebudowy ruszyły już konsultacje społeczne.

Utworzony w 1897 roku park za ratuszem doczeka się rewitalizacji. Celem przebudowy tego miejsca jest uatrakcyjnienie tkanki miejskiej i zachęcenie do spacerów w przyjaznym dla mieszkańców zieleńcu. Co najważniejsze, to bielszczanie zdecydują, jak ostatecznie będzie wyglądać park.

Kryje wiele ciekawostek historycznych

Decyzją prezydenta Jarosława Klimaszewskiego ogłoszone zostały konsultacje społeczne, które trwać będą przez najbliższe dwa tygodnie. Za pomocą specjalnego kwestionariusza dostępnego na stronie Urzędu Miejskiego można wyrazić swoją opinię dotyczącą obecnego i przyszłego wyglądu terenu wokół siedziby bielskich władz miejskich (zob. TUTAJ). Powstała już wstępna koncepcja modernizacji przygotowana przez biuro Amaya Architekci.

Park w stylu angielskim położony w bliskim sąsiedztwie neorenesansowego ratusza i wzdłuż koryta rzeki Białej kryje w sobie wiele historycznych ciekawostek, jak choćby szczelinę przeciwlotniczą z czasów II wojny światowej, XIX-wieczny tajny tunel prowadzący z budynku ratusza pod tzw. kopczyk czy podarowany w 1908 roku głaz narzutowy z epoki lodowcowej.

Nowe oblicze parku ma eksponować tego typu smaczki i pielęgnować pamięć o nich. To jednak nie wszystko. Koncepcja rewitalizacji zakłada m.in. zachowanie istniejącego układu parku z podkreśleniem kompozycji nową roślinnością, modernizację małej architektury i oświetlenia, budowę altany ze sceną oraz nowe nasadzenia klasycznymi gatunkami roślin. Wśród założeń znajdziemy również odnowienie nawierzchni alejek płytami granitowymi, przesłonięcie muru przeciwpowodziowego przy rzece bluszczem, rekultywację trawnika (obsadzenie konwalią i zawilcem), a także upamiętnienie przebiegu murów rozebranego w 1972 roku kina Wanda.

Starodrzew z końca XIX wieku

Zachowanie dotychczasowego przebiegu ścieżek i alei podyktowane jest troską o zabytkowy starodrzew, który pamięta jeszcze czasy założycielskie parku z końca XIX wieku. Konieczne jednak będzie utworzenie nowej ścieżki biegnącej z północy na południe, która zamknie pozostałe dróżki w połączoną pętlę. Wśród nowej roślinności znajdziemy zarówno kwiaty, jak i krzewy oraz bylinki.

Materiałem przewodnim - stylizowanych na starodawne - elementów małej architektury ma być żeliwo, a ławki zyskają drewniane siedzisko. W parku zostaną zainstalowane hotspoty, które zapewnią spacerowiczom dostęp do szybkiego internetu. Ruch samochodowy w parku będzie dozwolony wyłącznie dla służb miejskich i policji.

Ogłoszone przez Urząd Miejski konsultacje społeczne potrwają do 4 grudnia br. Niestety, póki co nie wiadomo kiedy doczekamy się modernizacji ani jaki będzie jej całościowy koszt. Wobec trudnej sytuacji budżetowej miasta będącej skutkiem pandemii koronawirusa realizację planów trzeba będzie odłożyć do tzw. lepszych czasów.

Adam Kanik

Foto i rysunek: Amaya Architekci

Projekt modernizacji parku