Minęły trzy tygodnie od ogłoszenia decyzji o budowie szpitala tymczasowego dla pacjentów z COVID-19 na południu województwa śląskiego. Placówka finansowana przez spółkę Węglokoks powstaje w sanatorium Równica w Ustroniu. Na przyjęcie pierwszych pacjentów ma być gotowa najwcześniej na przełomie listopada i grudnia - miesiąc po ogłoszeniu decyzji o budowie szpitala.

- Trzy szpitale tymczasowe powstaną w województwie śląskim. Jeden z nich planowany jest w Bielsku-Białej lub okolicy, a organizacją i sfinansowaniem placówki zajmie się spółka Węglokoks. Koordynatorem budowy szpitali tymczasowych został wicepremier Jacek Sasin - poinformowało pod koniec października Ministerstwo Aktywów Państwowych. Po ponad tygodniu uzgodniono, że szpital tymczasowy na południu województwa śląskiego powstanie w Ustroniu.

Będą łóżka z respiratorem?

Jak ustalił portal, placówka zlokalizowana jest w obiekcie, gdzie działa sanatorium Równica. To budynek administrowany wcześniej przez Narodowy Fundusz Zdrowia i spełniający wymagania stawiane placówkom medycznym. Dlatego nie będzie trzeba wyznaczyć tzw. szpitala patronackiego, który byłby pomocny w pozyskaniu sprzętu medycznego i wykonywaniu decyzji administracyjnych.

W szpitalu w Ustroniu będzie ok. 200 łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Wszystkie znajdą się na jednym poziomie, by ułatwić pracę personelowi medycznemu. - Na obecnym etapie nie ma decyzji czy będą to także łóżka do intensywne terapii z respiratorem - powiedział portalowi Jarosław Latacz, rzecznik prasowy spółki Węglokoks. Obecnie trwają prace związane z modernizacją instalacji elektrycznej oraz doprowadzeniem instalacji tlenowej, która jest niezbędna w terapii osób chorych na COVID-19.

Jeszcze co najmniej kilkanaście dni

Kiedy szpital tymczasowy w Ustroniu przyjmie pierwszych pacjentów? Prace potrwają jeszcze co najmniej kilkanaście dni. Uruchomienia placówki medycznej można spodziewać się na przełomie listopada i grudnia, trochę wcześniej Węglokoks ma oddać do użytku szpital tymczasowy na terenie lotniska w Pyrzowicach. Równocześnie spółka Skarbu Państwa odpowiedzialna za organizację szpitali tymczasowych rozpoczęła rekrutację kadry medycznej (TUTAJ).

Decyzją wojewody śląskiego oddziały zakaźne dla pacjentów z koronawirusem powstały w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej, Beskidzkim Centrum Onkologii-Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej, Szpitalu Kolejowym w Wilkowicach oraz Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. To łącznie ok. 250 łóżek, w tym część na intensywnej terapii dla pacjentów wymagających m.in. tlenoterapii.

Bartłomiej Kawalec

Foto: uzdrowisko-ustron.pl