Pomimo różnych przeciwności budowa ronda u zbiegu ulic Lompy i Cieszyńskiej, pomiędzy Studiem Filmów Rysunkowych a targowiskiem PSS Społem, powoli dobiega końca. MZD twierdzi, że oddane ronda do użytku jest już „bliżej niż dalej” i aktualnie trwają prace wykończeniowe. Jedną z przyczyn kilkumiesięcznego opóźnienia była odkryta historyczna infrastruktura podziemna nieobjęta wcześniejszą inwentaryzacją.

Tak naprawdę nie wiadomo kiedy nareszcie będzie można przejechać nowym rondem powstającym w historycznej części Bielska-Białej. Na placu budowy widać duże zmiany w porównaniu ze stanem, który można było zastać jeszcze kilka tygodni temu.

Na bieżąco monitorują postępy

Pierwotny termin oddania ronda u zbiegu ulic Lompy i Cieszyńskiej wyznaczony był na przełom sierpnia i września br. Niestety, na skutek licznych przeszkód budowa znacznie przeciągnęła się w czasie. Wśród nieprzewidzianych trudności inwestor wymienia niestabilną letnią pogodę oraz odkrycie w czasie wykopów podziemnej infrastruktury, która nie była objęta wcześniejszą inwentaryzacją (o szczegółach pisaliśmy w artykule Opóźniona budowa ronda w centrum miasta. Liczne niespodzianki pod ziemią - foto). Na szczęście, koniec utrudnień związanych z budową majaczy na horyzoncie.

- W tej chwili trwają prace wykończeniowe, bliżej niż dalej już do ukończenia budowy. Opóźnienie spowodowane było kwestiami związanymi z Covidem i odkrytymi w trakcie prac podziemnymi sieciami, duży wpływ miała też pogoda. Obecnie mamy pełną mobilizację wykonawcy i na bieżąco monitorujemy postępy. Dużym plusem jest to, że przy okazji budowy podziemne sieci zostały technicznie skoordynowane i uporządkowane, tak aby uniknąć jakichkolwiek problemów w przyszłości. Szacujemy, że do końca roku wszelkie roboty powinny zostać zakończone - zapewniono nas w MZD.

Przedłużająca się budowa uprzykrza życie nie tylko okolicznym mieszkańcom, ale również kupcom i klientom korzystającym z pobliskiego targowiska, którzy od kilku miesięcy mają utrudniony dojazd do miejsca pracy i zakupów. Przy okazji tematu przebudowy Klimczoka wspominała o tym we wrześniowej rozmowie z portalem zmarła niedawno Barbara Dudek, prezes zarządu PSS Społem w Bielsku-Białej.

Rosną straty na targowisku

- Bardzo przeszkadza nam trwająca w tamtej okolicy budowa. Obłożenie targowiska spada, sprzedawcy mają problemy z dojazdem, ale obiecano nam, że za dwa miesiące wszystko się skończy - mówiła wówczas prezes Dudek. Niestety, drogowcy nie dotrzymali obiecanego terminu.

O problemy lokalnych kupców zapytaliśmy również w Miejskim Zarządzie Dróg. - Cały czas mamy na uwadze targowisko i dokładamy starań, żeby prace budowlane w jak najmniejszym stopniu wpływały na komfort dostępu do niego. Dlatego też w pierwszej kolejności wybrukowano chodnik po stronie targowiska - usłyszeliśmy.

Inwestycja obejmuje przebudowę zjazdów, chodników i sieci, budowę nowej nawierzchni, murów oporowych, oraz zmianę oświetlenia ulicznego. Poza powstającym rondem i zmodernizowanymi odcinkami przylegających dróg realizowany jest także projekt budowy wielopoziomowego parkingu. W MZD zapewniono nas, że pomimo opóźnienia, zakres prac nie uległ zmianom i zarówno drogi prowadzące do ronda, jak przygotowanie dojazdu do projektowanego parkingu mają być oddane do użytku wraz z końcem roku.

Adam Kanik