Sześć lokalizacji dla spalarni odpadów. Eksperci zdecydowanie wskazali Wapienicę

Najlepszą lokalizacją dla „elektrociepłowni, dla której paliwo będą stanowić odpady” jest grunt w Wapienicy - to wnioski z opracowania zrealizowanego na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Analizując potencjalne możliwości lokalizacyjne, autorzy dokumentu, którzy projektowali podobne instalacje w Warszawie i Białymstoku, odrzucili m.in. działkę w pobliżu oczyszczalni w Komorowicach. Niżej oceniony został także teren przy składowisku odpadów w Lipniku oraz w pobliżu czechowickiej kopalni Silesia. W najbliższych tygodniach dokument będzie konsultowany z mieszkańcami.
Analizę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów dla Aglomeracji Beskidzkiej opracowała firma Sweco Consulting z Poznania. Jak czytamy w dokumencie zaprezentowanym na wczorajszej sesji Rady Miejskiej, instalacja „będzie elektrociepłownią, dla której paliwo będą stanowić odpady”. Celem termicznego przekształcania odpadów jest maksymalne zmniejszenie objętości i masy śmieci oraz odzysk ciepła wydzielanego podczas spalania odpadów, a następnie jego przekształcenie w energię użyteczną.
Przez jedenaście miesięcy w roku
W opracowaniu uwzględniono ilość odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Aglomeracji Beskidzkiej (miasto Bielsko-Biała oraz gminy z powiatów bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego). Na tej podstawie przyjęto, że instalacja spalać będzie rocznie ok. 100 tys. ton odpadów, a jej dyspozycyjność w ciągu roku wyniesie co najmniej 8 tys. godzin (ok. 11 miesięcy ciągłej pracy).
Na początek autorzy analizy zajęli się wyborem technologii spalania. Ich zdaniem, z czterech ocenianych opcji technologicznych najlepszy byłby wariant ze spalaniem odpadów w kotle o tzw. ruszcie schodkowym. - Proponowane rozwiązania techniczno-technologiczne zapewniają ograniczenie do minimum negatywnego wpływu na środowisko przy zachowaniu restrykcyjnych norm dotyczących, przede wszystkim, emisji do powietrza oraz emisji hałasu - czytamy w dokumencie.
Sześć wytypowanych lokalizacji
W następnej kolejności przeprowadzili analizę potencjalnych lokalizacji instalacji. Na potrzeby opracowania przyjęto, że działka powinna mieć co najmniej 100 m szerokości, jej powierzchnia powinna być nie mniejsza niż 1,9 ha, ukształtowanie nieruchomości płaskie, a teren nie może być podmokły.
Na tej podstawie wytypowano sześć potencjalnych lokalizacji: nieruchomość przy ul. Londzina w Wapienicy, teren przy składowisku odpadów w Lipniku, działkę w rejonie kopalni „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach, nieruchomość obok Merkury Market przy ul. Okrężnej, działkę przy ul. Pienińskiej w pobliżu ROD "Sarni Stok" oraz grunt znajdujący się obok oczyszczalni ścieków Aqua w Komorowicach.
Mała uciążliwość dla ludzi i środowiska?
Autorzy dokumentu odrzucili dwie ostatnie lokalizacje, dokonując analizy czterech działek. Zdecydowanie najlepsza w ich przekonaniu okazała się nieruchomość po dawnej elektrociepłowni w Wapienicy (37,7 pkt). Uzyskała ona najwyższą ocenę przy uwzględnieniu m.in. takich kryteriów, jak zgodność lokalizacji inwestycji z dokumentami planistycznymi, oddziaływanie na zabytki i krajobraz kulturowy, dostępność transportowa, możliwość zbytu energii elektrycznej i cieplnej oraz własność, wielkość i ukształtowanie terenu.
Poprzez dostęp do S52 działka w Wapienicy posiada świetne skomunikowane z gminami Aglomeracji Beskidzkiej. Jak podkreślają autorzy analizy, nieruchomość nie leży w granicach ani sąsiedztwie siedlisk przyrodniczych czy korytarzy migracyjnych, przez co potencjalne negatywne oddziaływanie na rośliny i zwierzęta uznają jako znikome. Zachwalając działkę zwracają uwagę, że „w bezpośrednim sąsiedztwie lokalizacji znajduje się niewielka ilość zabudowy mieszkaniowej” - 162 mieszkańców do 500 m, 1 618 do 1 km oraz 8 417 do 2 km. Do sprawy wrócimy.
Bartłomiej Kawalec


Dziennikarz portalu bielsko.biala.pl
Komentarze 110




Trzeba pamiętać że jesteśmy zobligowani do uzyskiwania coraz wyższych procentowych wskaźników recyclingu, inaczej będziemy płacić kary, spalarnie spowodują że nie uzyskamy docelowych wskaźnikó procentowych. Kolejna sprawa to od przyszłego roku UE wprowadza podatek 800EUR za tonę nieprzetworzonego plastiku. KE pracuje nad wprowadzeniem opłaty od emisji CO2 od spalania śmieci. Pewnie z czasem dojdą inne opłaty lub ulegną podwyższeniu. Okaże się za parę lat że mamy w B-B wielkie obciązenie finansowe które nie ma szans być rentowne - będziemy płacili kredyty (tak my, poprzez rachunki dla spółek typu Therma, ZGO itp) oraz w mieście nie bedzie na nic pieniędzy (bo zamiast czerpać dochody ze spółek miejskich to będą je dofinansowywać naszymi pieniędzmi z budżetu). Do tego będziemy wdychali dioksyny, pyły i inne - bo nie dajmy się oszukać - tip-top filtry, wkład i proces będzie 2 razy w roku jak akurat będzie kontrola zanieczyszczeń - to już przerabiali w UE parę lat temu.









W Wiedniu nic w centrum nie budowali, tylko elektrociepłownię w spalarnię zamienili.

Brzmisz człowieku jak zdarta płyta...




„Straconka to Biała a nie Bielsko”
Piękny przykład, gdy mądrala próbując kogoś poprawiać publicznie robi z siebie błazna...
Straconka nie tylko nie jest, ale nigdy nie była częścią Białej.
W 1973 r. większa jej część została przyłączona do Bielska-Białej — do już połączonego Bielska-Białej, nie do Białej.

A elektorat jak widać mamy niezbyt mądry.
Oczywiście nie twierdzę, że gdyby wygrała inna frakcja byłoby lepiej. Byłoby inaczej po prostu.


A co oni na to. że wszystko z komina poleci nad miasto kiedy będzie wiało?



Wracając do tematu. Pomysł spalarni już dawno zaklepany. Jeżeli mieszkańcy dzielnic których uszczęśliwiono różnymi rodzajami utylizacji śmieci ( Lipnik teraz Wapienica) zostali przez to obciążeni niedogodnościami efektów ubocznych tejże utylizacji dlaczego w ślad za tym nie idą rekompensaty choćby w rodzaju obniżki za wywóz śmieci, obniżenia podatków od nieruchomości ( spadek wartości nieruchomości), czy przyszłości w obniżeniu kosztów zakupu energii ( w formie ciepłej wody) pozyskanej w wyniku spalania śmieci. Takim podejściem włodarze daliby przykład, że chociaż w minimalnym stopniu wyciągają rękę w szacunku do ludzi którym coś się narzucono wbrew ich woli






Klauzula informacyjna ›