Nawet ci, którzy dobrze znają historię naszego miasta, będą zapewne zaskoczeni artykułami o ciastkach z ryb czy hejnale granym z wieży zamkowej. Nakładem wydziału kultury i sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej ukazała się książka bielskiego historyka dr. Macieja Bujakowskiego pt. Kalendarium Bielska-Białej 1956-1989, która przedstawia dzieje naszego miasta w czasach PRL.

Czasy PRL są w książce dr. M. Bujakowskiego relacjonowane w sposób charakterystyczny dla ówczesnej prasy. Autor przedstawia je w układzie kalendarzowym - od spraw codziennych, a kuriozalnych, jak zakaz używania odkurzaczy i pralek w godzinach popołudniowych z powodu przeciążenia sieci elektrycznej, po wydarzenia roku 1980, czyli falę protestów i strajków, jaka przetoczyła się przez Bielsko-Białą. Nawet ci, którzy dobrze znają historię naszego miasta, będą zapewne zaskoczeni artykułami o ciastkach z ryb czy hejnale granym z wieży zamkowej.

Zaprezentowane na blisko 300 stronach fakty oraz ilustrujące je liczne fotografie opatrzone są szerokim komentarzem historycznym. Książka powstała przy bliskiej współpracy z Kroniką Beskidzką w dużej mierze na podstawie zamieszczanych w niej tekstów. Została wydana nakładem wydziału kultury i sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Maciej Bujakowski jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych (Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie), pracownikiem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Od czerwca 2017 pełni funkcję prezesa Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów oraz autorem książek.

bb

Na zdjęciu: okładka książki Kalendarium Bielska-Białej 1956-1989