Kilkanaście lat temu w pobliżu bielskiego dworca PKP istniało otwarte muzeum starych lokomotyw. Pojazdy nie były pilnowane w związku z czym często padały ofiarą wandali. Ostatecznie lokomotywy przeniesiono i już nie możemy ich w mieście oglądać. Być może obecnie dewastowana narzędziownia mogłaby pełnić rolę muzeum kolejnictwa? Jej potencjał muszą jednak dostrzec władze miejskie, aby uratować zespół przed ostateczną ruiną.

Choć znajduje się prawie w centrum Bielska-Białej, to tak naprawdę tylko nieliczni bielszczanie wiedzą o jej istnieniu. Powstały pod koniec XIX wieku zespół narzędziowni kolejowej do niedawna znajdował się w dobrym stanie technicznym, a budynków pilnował wynajęty przez PKP ochroniarz. Niestety, ochroniarza już nie ma, a nad głównym budynkiem - halą wachlarzową - zawalił się dach. Reszta zespołu powoli jest dewastowana i nie widać nadziei na poprawę. Gdyby nie szczęśliwy zbieg okoliczności, budynków w ogóle już mogłoby nie być. Jak się bowiem okazuje, PKP planowały wyburzyć halę.

Dawni architekci w przeciwieństwie do wielu współczesnych budowniczych starali się, by nawet proste budynki fabryczne prezentowały pewien poziom estetyki. Nie inaczej było w przypadku narzędziowni. W rękach inwestora z pomysłem zespół mógłby zmienić się w kolejną bielską perełkę architektury. Nie tak dawno przecież w Bielsku-Białej wyremontowano budynek dawnej przędzalni przy ul. Powstańców Śląskich. Na Komorowickiej drugie życie otrzymuje ''Fabryka Filcu'', a w Białej trwa remont fabryki likierów Grossa.

Kilkanaście lat temu w pobliżu bielskiego dworca PKP istniało otwarte muzeum starych lokomotyw. Pojazdy nie były pilnowane w związku z czym często padały ofiarą wandali. Ostatecznie lokomotywy przeniesiono i już nie możemy ich w mieście oglądać. Być może narzędziownia mogłaby pełnić rolę muzeum kolejnictwa, w której można by podziwiać m.in. stare lokomotywy? Być może gdyby potencjał narzędziowni dostrzegły władze miejskie zespół udałoby się uratować. Z pożytkiem dla miasta i jego mieszkańców.

Tekst i foto: Krzysztof Czyż