Od wczoraj w Bielsku-Białej trwa święto branży ICT. Festiwal BBDays4.IT odbywa się po raz drugi, ale w tym roku organizatorzy postawili na formułę online. Jego głównym celem jest integracja środowiska IT i ukazanie olbrzymiego potencjału tej branży w naszym regionie. - Biznes jest silny, a jego rozwój zawsze prowadzi do rozwoju branży IT. Dziś nie ma biznesu, w którym ta branża nie jest wspomagająca, a czasami nawet wiodąca - podkreśla prezydent Jarosław Klimaszewski.

BBDays4.IT jest ogólnopolskim wydarzeniem skierowanym do inżynierów z branży IT oraz do osób zainteresowanych tworzeniem i rozwojem oprogramowania. Nawiązuje do tradycji BBQ4.IT oraz Dni Wolnego Oprogramowania. W ub. roku festiwal zgromadził prawie 1600 uczestników biorących udział w około 30 wydarzeniach.

Tegoroczna edycja odbywa się w całości online. Organizatorom zależy na dotarciu do programistów i deweloperów w całej Polsce i pokazaniu, jak bielskie firmy IT współpracują z uczelniami wyższymi i władzami miasta, tworząc nie tylko możliwości szybkiego rozwoju zawodowego, ale też atrakcyjne warunki do życia i rekreacji.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, który podobnie jak przed rokiem objął festiwal patronatem, podkreślił podczas otwarcia, że rozwój branży IT idzie w parze z rozwojem biznesu w naszym regionie. - Po raz pierwszy w historii weszliśmy do pierwszej dziesiątki miast w Polsce z największym dochodem per capita. Biznes jest silny, a jego rozwój zawsze prowadzi do rozwoju branży IT. Dziś nie ma biznesu, w którym ta branża nie jest wspomagająca, a czasami nawet wiodąca - podkreślił prezydent Klimaszewski.

Dla uczestników tegorocznej edycji BBDays4.IT organizatorzy przygotowali bogaty program. Tematyka i formuła spotkań jest różna, a paneliści poruszają ciekawe i aktualne zagadnienia, takie jak rola IT w walce z pandemią czy wykorzystanie technologii w zapewnieniu jakości i bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych. Nie zabraknie luźniejszych tematów (np. czy quest z Wiedźmina może zakończyć się w Bielsku-Białej?) oraz jak wygląda bielski game dev. Młodszych uczestników zaciekawią zapewne wątki dotyczące studiów i kariery w branży IT.

Jednym z ważniejszych punktów programu jest możliwość oglądania zdalnego Industrial Hackathonu organizowanego przez Agencję Rozwoju Regionalnego, w którym osiem zespołów rywalizuje ze sobą o nagrody pieniężne o wartości 16 tys. zł, tworząc w trakcie festiwalu aplikacje mobilne wspierające bielski przemysł automotive. Do wyboru są trzy nietypowe, ale z życia wzięte tematy: aplikacja do automatycznego zliczania osób po ewakuacji PPOZ z budynku, aplikacja do gromadzenia i udostępniania danych na temat części samochodowych oraz aplikacja do nadzorowania i usuwania niezgodności BHP w zakładzie. Zwycięzców poznamy w ostatni dzień festiwalu (piątek, 11 września, godz. 19:30).

Transmitowane na żywo prelekcje, wywiady z ekspertami, panele dyskusyjne oraz hackathon będzie można śledzić do 11 września na festiwalowym kanale w serwisie YouTube. Wszystkie wydarzenia można oglądać bezpłatnie w godz. 18:00-20:00. Filmy będą dostępne do obejrzenia również po wydarzeniu.

bb