Oficjalne statystyki z sanepidu podają, że w Bielsku-Białej ozdrowiało troje pacjentów. To dobre informacje świadczące o tym, że COVID-19 można zwalczyć. Niemniej nasuwa się w związku z tym kilka kwestii, o które zapytałam Annę Pierlak, lekarza specjalistę pediatrii i neonatologii, od ponad 20 lat pracującą na oddziale noworodkowym Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego przy ul. Wyspiańskiego w Bielsku-Białej.

W mediach pojawiają się na przemian dwa określenia osób, które zwalczyły COVID-19. Jaka jest różnica między ozdrowieńcem a osobą wyleczoną?

- Określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów. A więc ozdrowieniec i osoba wyleczona oznacza to samo.

Czy może się ponownie zarazić?

Przebycie niektórych chorób sprawia, że organizm człowieka uodparnia się na chorobę. Czy osoba, która zwalczyła koronawirusa może się nim ponownie zarazić, czy jest już na niego odporna?

- W Chinach, gdzie epidemia koronawirusa miała swój początek, odnotowano przypadki ponownego zakażenia koronawirusem wywołującym COVID-19 u wyleczonych osób. Profesor mikrobiologii i patologii z NYU School of Medicine Philip Tierno Jr. powiedział, że koronawirus po zakażeniu może przejść w stan uśpienia i dawać jedynie minimalne objawy. Po pewnym czasie, jeśli dostanie się do płuc, objawy mogą się zaostrzyć. Ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych z Uniwersytetu w Osace uważa, że ludzie zakażeni koronawirusem wywołującym COVID-19 rozwijają przeciwciała, więc powinni uniknąć ponownej infekcji wirusowej. Czasem jednak pacjent może nie wytworzyć wystarczającej liczby przeciwciał, co sprawia, że jest bardziej podatny na ponowną infekcję. Jak na razie przypadki powtórnego zakażenia są bardzo rzadkie.

Jakie powikłania grożą osobom, które przeszły chorobę koronawirusową?

- Zakażenie koronawirusem może prowadzić do ostrego śródmiąższowego zapalenia płuc, dlatego chorzy na przewlekłe choroby układu oddechowego są szczególnie narażeni na niebezpieczne powikłania choroby COVID-19. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci z nadciśnieniem, astmą, rozedmą płuc, przewlekłym zapaleniem oskrzeli czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), chorzy na cukrzycę oraz zaburzeniami odporności. To u nich najczęściej może dojść do powikłań. Powikłania po COVID-19 to m.in. dolegliwości neurologiczne, problemy z układem trawiennym, problemy z funkcjonowaniem nerek, podwyższone ryzyko zawału serca.

Zagrożenie dla otoczenia

Czy osoba, która została wyleczona jest nadal nosicielem wirusa? Może być potencjalnym zagrożeniem dla otoczenia?

- Osoby, które opuszczają szpital i mają ujemny wynik testu na COVID-19, nie stanowią zagrożenia dla otoczenia i nie są nosicielami patogenu.

Jakie procedury towarzyszą ozdrowieńcom? Czy muszą być poddani kwarantannie (osoby, które opuściły szpital), czy wykonywane są im ponownie testy na obecność koronawirusa?

- Osoby które wyzdrowiały, tzn. nie mają już objawów choroby i mają dwukrotnie ujemny wynik testu w kierunku COVID-19, nie wymagają już izolacji. Mogą kontaktować się z domownikami z zaleceniem szczególnej higieny rąk przez okres przynajmniej siedmiu dni ze względu na dłuższe utrzymywanie się koronawirusa w kale. Osoba, która została wypisana ze szpitala i ma ujemne testy nie wymaga izolacji, lecz również musi przestrzegać szczególnej higieny rąk. Jeśli osoba wypisana ze szpitala nadal ma dodatni test w kierunku COVID-19, musi być izolowana od domowników do czasu aż wynik testu będzie ujemny. Sanepid decyduje o terminach wykonywania testów.

Ciężka postać choroby

Czy jeśli ktoś miał objawy koronawirusa w domu, a poczuje się lepiej, to znaczy, że już zwalczył tę chorobę?

- Zakażenie koronawirusem może przebiegać jak inne wirusowe zakażenia dróg oddechowych, np. grypy. Aby stwierdzić czy objawy są wynikiem zakażenia COVID-19 czy innym wirusem, należy wykonać test. W większości przypadków łagodne infekcje wywołane przez koronawirusa u osób młodych i dotychczas zdrowych nie wymagają hospitalizacji, wystarczy pozostać w domu. Ustąpienie objawów zwykle prowadzi do wyzdrowienia. Niemniej obserwowano w USA u pacjentów zakażonych koronawirusem po początkowym złagodzeniu objawów nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Ciężka postać choroby występuje najczęściej u osób, które mają nadciśnienie połączone z otyłością i cukrzycą.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Agnieszka Ściera-Pytel