Na moście na Białej obok pomnika Reksia w Bielsku-Białej powstał "Maskomat". Akcja ma zachęcić do dzielenia się maseczkami ograniczającymi ryzyko zakażenia koronawirusem drogą kropelkową. Na sznurkach z klamerkami pomysłodawcy wywiesili kilkanaście maseczek. W ciągu kilkunastu minut zniknęły wszystkie.

Jak przekazał nam jeden z pomysłodawców, lekarz ortopeda Wojciech Solecki, pomysł jest efektem powstania strony www.maskapolka.pl "kojarzącej" producentów maseczek i ich odbiorców. Można na niej znaleźć i dodać zarówno osoby i firmy szyjące ten deficytowy towar, jak i punkty, gdzie maseczki można odebrać. Poprzez stronę zgłaszać się mogą instytucje potrzebujące pomocy.

Umieszczona obok tablica informacyjna zachęca do zabierania, ale i umieszczania na niej maseczek własnej produkcji: - Odbierz lub zostaw maseczki. Weź maksymalnie dwie maski. Pamiętaj, maseczka bawełniana chroni inne osoby w otoczeniu, ale nie gwarantuje ochrony właściciela. Dlatego ważne jest, żeby wszyscy je stosowali, razem możemy ograniczyć pandemię koronawirusa. Pozostałe maski zostaw dla innych - niech chronią Ciebie. Dołącz do nas, szyj maseczki.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez pomysłodawców, maseczki powinny być szczelnie zapakowane w woreczek foliowy wraz z instrukcją przygotowania do użycia tj. wyprania jej i wyprasowania.

Tekst i foto: Piotr Bieniecki