W Ministerstwie Rozwoju w Warszawie wręczono nagrody w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020 zorganizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Wśród finalistów w kategorii gminy miejskie znalazło się miasto Bielsko-Biała i jego system ZgłoszeniaBB.

Konkurs miał na celu promocję szeroko pojętych innowacji wdrażanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali - miasto Gdynia, gmina miejska Ciechanów, gmina miejsko-wiejska Grodzisk Mazowiecki, gmina wiejska Klembów i powiat toruński. Na uroczystość wręczenia nagród przybyło ponad 300 samorządowców z całego kraju. Stolicę Podbeskidzia reprezentował zastępca prezydenta Adam Ruśniak.

W lutym 2018 Urząd Miejski w Bielsku-Białej uruchomił teleinformatyczny system dla mieszkańców - ZgłoszeniaBB. Umożliwia on zgłaszanie uwag, problemów i usterek w przestrzeni miejskiej według ściśle określonych kategorii, m.in. są to uszkodzenia przystanków, barierek, słupków, znaków drogowych, nawierzchni dróg oraz chodników, fontann, placów zabaw, siłowni plenerowych, ławek, koszy na śmieci, pojemników na kwiaty, pomników; powalone konary, złamane drzewa, konieczność wycinki drzew stojących w przestrzeni publicznej; niedrożność studzienek kanalizacyjnych; awaria/zmiany dotyczące sygnalizacji świetlnej oraz oświetlenia ulicznego; martwe zwierzęta i gryzonie w miejscu publicznym; dzikie wysypiska, zaśmiecone chodniki, przepełnione kosze uliczne; miejsca przebywania osób bezdomnych.

Do każdego zgłoszenia, oprócz wskazania lokalizacji, można dołączyć zdjęcia. Zarejestrowane zgłoszenia przekazywane są do realizacji i publikowane na ogólnodostępnej mapie z określeniem statusu realizacji. Co najważniejsze, zarejestrowani w systemie mieszkańcy mają możliwość podglądu statusu swoich zgłoszeń oraz otrzymywania na bieżąco informacji o sposobie ich realizacji. System pozwala na publikację bezpośrednio na mapie ważnych komunikatów oraz powiadomień z obszaru miasta, takich jak np. ostrzeżenia meteorologiczne, wydarzenia sportowe i kulturalne.

System dostępny jest na stronie www.zgloszeniabb.pl lub przez bezpłatną aplikację mobilną ZgłoszeniaBB, dostępną na urządzenia z systemem Android oraz IOS. System nie służy do przekazywania zgłoszeń o nagłych zdarzeniach, np. wypadkach, pożarach, katastrofach oraz o innych sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu, które powinny być zgłaszane pod numery alarmowe.

bb

Foto: UM Bielsko-Biała