„Noc z Biblią” to cykl spotkań w siedzibie Chrześcijańskiej Wspólnoty Ewangelicznej w Bielsku-Białej, podczas których pomysłodawca - pastor Andrzej Cyrikas przeprowadza gorące dyskusje i wykłady nie tylko na tematy związane z chrześcijaństwem. Ostatnie spotkanie było nietypowe, gdyż odbyło się w formie „Bardzo niepolitycznej rozmowy z Januszem Buzkiem”. Wywiad online z politykiem PiS, radnym miejskim, a przede wszystkim ewangelicznie wierzącym luteraninem dotyczył miejsc, gdzie wiara sąsiaduje z… polityką.

Spotkanie rozpoczęło się tuż po godz. 22 czasu polskiego i było transmitowane online dla Polonii mieszkającej na całym świecie przez portal Droga uczniostwa, którego autorami są uczestnicy zboru Chrześcijańskiej Wspólnoty Ewangelicznej w Bielsku-Białej. Za pośrednictwem portalu można oglądać transmisje z niemal tysiąca wykładów, spotkań, a teraz również wywiadów.

Przyznają się do korzeni chrześcijańskich

W ramach nocnych spotkań z Biblią odbywają się wykłady czy dyskusje w gronie kilku osób. Pastor Andrzej Cyrikas uważa, że tak naprawdę jest to działalność pionierska na gruncie kościołów protestanckich. - Nikt takich tematów w nowoczesnej technologii wcześniej nie realizował - podkreśla pastor. Dyskusje przed kamerą z rozmówcami otwarcie przyznającymi się do korzeni chrześcijańskich i wynikającego z nich systemu wartości to początek czegoś nowego w bielskiej rzeczywistości.

- Pierwszy raz wzięłam udział w takim wydarzeniu, choć należę do tego kościoła. Przyznam, że rozmową jestem zachwycona i bardzo się cieszę, że mogłam tu na żywo obserwować i posłuchać batalii na słowa pomiędzy Januszem Buzkiem a naszym pastorem Andrzejem Cyrikasem - mówi Grażyna Ostrowska, uczestniczka wydarzenia.

Uczestnicy „Nocy z Biblią” podkreślali, jak bardzo wskazane jest łączenie elementów wiary z polityką i jak nierozerwalne są obie te materie. Janusz Buzek zaznaczył, że chrześcijanie nie mogą żyć w oderwaniu od polityki, gdyż nieustannie biorą w niej udział. - Nawet gdybyśmy tego chcieli, to nigdy nie będziemy apolityczni i oderwani od polityki, w której uczestniczymy, bo korzystając z dobrodziejstw naszego miasta, bierzemy w tym udział i to również zasługa polityki - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Nie zabierać przestrzeni innym

Pastor Andrzej Cyrikas podkreśla, że dzięki rozmowie w studio dowiedzieliśmy się, jak Janusz Buzek godzi religijność z polityką. Nie jest prawdą, że są ludzie niepolityczni. Każdy człowiek ma swoje przekonania polityczne. Rzecz w tym, żeby te przekonania umieć realizować w taki sposób, aby nie zabierać przestrzeni tym, którzy mają inne poglądy. Na tym też polega sztuka polityki.

- Warto zaznaczyć, że większość protestantów jakoś dziwnie jest lewicowa, choć to nie koreluje z Biblią, ale inni jakoś to łączą. Janusz Buzek jest zupełnie innej proweniencji politycznej, co mnie cieszy, bo sam jestem podobnej, czego nigdy nie kryłem. Myślę, że w tej naszej rozmowie trochę tych kwestii naświetliliśmy i też pokazaliśmy, że można być ewangelicznie wierzącym chrześcijaninem, można mieć prawicowe poglądy i jednocześnie można być politykiem partii prawicowej - komentuje pastor.

Janusz Buzek przyznaje, że po raz pierwszy wziął udział w rozmowie z cyklu „Noc z Biblią” w Bielsku-Białej, choć kilka lat temu w Dzięgielowie prowadził podobne spotkanie z politykami, m.in. z Jarosławem Gowinem i posłami Ziemi Cieszyńskiej. Wtedy także dyskusja dotyczyła zaangażowania się chrześcijan w politykę.

Wyznawcy nowej ideologii

Podczas „Bardzo niepolitycznej rozmowy z Januszem Buzkiem” pojawiło się wiele odniesień do Biblii. - Gdy spojrzymy w Stary Testament, to mamy tam dużo wątków o tym, jak powinno wyglądać życie społeczne, jakie są np. zadania władcy. W tym kontekście mówimy oczywiście o królach, o książętach, czego się mają wystrzegać i jak służyć ludziom i Bogu - podkreśla Buzek.

- Sięgnę nawet do XVIII wieku, bo od tamtego czasu w naszej zachodniej, łacińskiej cywilizacji odczuwamy wyraźne napięcie pomiędzy humanistycznym spojrzeniem na kulturę i na człowieka, którego stawia się w centrum napięcia, ze światopoglądem biblijnym, chrześcijańskim, gdzie Bóg jest w centrum, a my jesteśmy od niego zależni. Takie napięcie obserwujemy teraz chociażby poprzez pryzmat tego, że negowana jest biblijnie rozumiana funkcja i rola w rodzinie - i to w kulturze, i w polityce, i w społeczeństwie. Są wyznawcy nowej ideologii i nowe tendencje, które chcą zmienić definicję chociażby rodziny, jak i płci i to wszystko wywodzi się z napięć ideowych i światopoglądowych, które już funkcjonowały przynajmniej od 200 lat - dodaje polityk.

Według statystyk, portal Droga uczniostwa oglądają użytkownicy z niemal 30 krajów, w tym w miejscach, gdzie zamieszkuje duży odsetek osób polskiego pochodzenia. Są to USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, a nawet RPA i Iran. - Zachęcamy do odwiedzin. Bezpośrednie transmisje można śledzić na naszym profilu na Facebooku i w kanale YouTube. Grono naszych obserwatorów jest coraz szersze - zaprasza pastor Andrzej Cyrikas.

Małgorzata Irena Skórska

- Chrześcijańska Wspólnota Ewangeliczna jest niezależnym Kościołem zrzeszającym chrześcijan opierających swoją wiarę na Bożym Słowie - czytamy na profilu ChWE na Facebooku.