Często zdarza się, że największą część wydatków w budżecie rodzinnym stanowią kwoty na żywność. Efektywne oraz skuteczne zarządzanie budżetem powoduje zmniejszenie kosztów związanych z kupowaniem niepotrzebnych i najdroższych produktów. W jaki sposób możemy zacząć od dziś oszczędzać na artykułach spożywczych, nie wpływając na codzienne życie i dietę?

Zniżki promocyjne

Oczywiście, że pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy to zniżki promocyjne. Obecnie prawie wszystkie najbardziej popularne sklepy i hipermarkety prowadzą atrakcyjne rabaty dla różnego rodzaju towarów i artykułów spożywczych. Trzeba więc w pierwszej kolejności zwracać uwagę na aktualne gazetki promocyjne, które można znaleźć nie tylko bezpośrednio w Twoich ulubionych sklepach, ale również za pośrednictwem internetu. Np. w serwisie internetowym www.rabato.com/pl znajdziesz wszystkie dostępne zniżki dla wielu sklepów w całej Polsce.

Lista produktów

Jasna sprawa, że oprócz ulotek reklamowych istnieją inne metody, które pozwolą Ci oszczędzać jeszcze więcej. Jednym ze sposobów unikania nieplanowanych wydatków jest robienie listy produktów zanim pójdziesz do sklepu na zakupy. Sklepy zazwyczaj oferują bogaty asortyment różnych artykułów spożywczych. Z powodu wielkiej obfitości ludzie tracą głowy i chcą kupić wszystko co leży na półkach.

Z reguły niepotrzebne wydatki zdarzają się impulsywnie, kiedy wchodzimy do sklepu i widzimy ładnie ułożone towary na specjalnych regałach. Lista zakupów pozwala działać według planu, czyli „na smyczy”. Powinieneś kupować z ustalonym celem, ponieważ pomoże Ci to zrealizować plan finansowy, dzięki czemu zaoszczędzisz dodatkowe pieniądze.

Lista zakupów pomaga konsumentowi chronić się przed skutkami różnych działań marketingowych i reklamowych, które zachęcają do kupowania jak najwięcej. Wielu producentów i detalistów wydaje ogromne kwoty na takie działania. Naukowcy zajmujący się marketingiem badają zachowanie potencjalnego klienta, ich reakcje na określone techniki i warunki zakupowe. Musisz więc na to uważać, jeśli chcesz zostawić coś w budżecie domowym, a nie w kasie sklepu.

Minimalna marża

Aby oszczędzać na wydatkach na jedzenie, musisz wybrać sklepy z minimalną marżą na najczęściej kupowane przez Ciebie towary spożywcze. Zrób listę sklepów w Twojej okolicy, potem sprawdź ceny na różne kategorie artykułów. W tym celu można używać programu Excel lub zwykłego papieru i długopisu. Nie zajmie to wiele czasu, ale da nam możliwość wyboru odpowiedniego sklepu. Taką analizę można robić raz na miesiąc. Metoda ta pozwoli Ci oszczędzać jeszcze więcej na codziennych zakupach.

Karty lojalnościowe

Warto pamiętać, że obecnie znane w Polsce firmy oferują swoim stałym klientom karty lojalnościowe. Gdy już wybrałeś "swój" sklep spożywczy do codziennych zakupów, można zarejestrować się w programie lojalnościowym, który pozwala kupować jeszcze taniej, otrzymywać różne bonusy i dodatkowe zniżki. Nie zapomnij zapytać o to przy kolejnych zakupach. Często dzieki temu możesz oszczędzać jeszcze więcej.

Po wdrożeniu wymienionych wyżej sposobów będziesz zdziwiony, że tak łatwo i efektywnie można zarządzać swoim budżetem rodzinnym. Mamy nadzieję, że ułatwi to Twoje codzienne życie oraz pozwoli spędzać jeszcze więcej czasu z rodziną.

Artykuł sponsorowany