- Udało się spełnić podstawowy cel festiwalu, tzn. pokazać, że branża IT rozwija się w Bielsku-Białej bardzo dobrze - mówi jeden z organizatorów BBDays4.IT. Siedem dni, blisko 30 wydarzeń - festiwal pokazał nasze miasto z nowej, być może nie wszystkim znanej strony.

Sukces odbywających się od kilku lat w Bielsku-Białej imprez dla programistów, czyli BBQ4.IT firmy REKORD SI oraz Dni Wolnego Oprogramowania firmy Selleo skłonił bielską społeczność IT do zorganizowania tygodniowego festiwalu. Inicjatywę poparł prezydent Jarosław Klimaszewski, który objął festiwal swoim patronatem, a także przeszło 20 lokalnych firm, uczelni i organizacji. Wśród organizatorów znalazła się Akademia Techniczno-Humanistyczna oraz firmy REKORD SI, Selleo i Capsilon. Portal bielsko.biala.pl był patronem medialnym festiwalu.

W dniach od 9 do 15 września zainteresowani branżą przemysłu kreatywnego mogli brać udział w wydarzeniach firmowych oraz spotkaniach bielskich społeczności programistycznych i biznesowych. Można było spróbować swoich sił m.in. w skanowaniu postaci w 3D, w chodzeniu po wirtualnej kopalni węgla czy w grze planszowej odsłaniającej reguły metodologii Scrum. Wieczorami pasjonaci innowacyjnych technologii spotykali się w bielskich pubach, aby podyskutować o trendach w rozwoju IT.

W ATH blisko 350 uczniów szkół średnich wzięło udział w konferencji „Programista zawód przyszłości”. Młodzi ludzie z Bielska-Białej, Cieszyna, Ustronia, Andrychowa i Bierunia słuchali prelekcji o pasjach informatycznych i karierze w branży IT. W piątek, 13 września, w dniu otwartym firm informatycznych można było podpatrzeć „od kuchni” pracę developerów i porozmawiać o produktach czy o perspektywach zatrudnienia.

Kulminacja festiwalowych wydarzeń nastąpiła w sobotę, 14 września, gdy 330 osób wzięło udział w konferencji programistycznej na ATH, a następnie w 4. edycji BBQ4.IT w Centrum Sportu REKORD. W sumie wystąpiło 26 prelegentów. Tematy były bardzo zróżnicowane - od twardych zagadnień programistycznych poprzez historie biznesów zakończonych sukcesem, wykład o postaciach popkultury, a skończywszy na prelekcji o budzeniu własnej kreatywności. Ostatnim elementem BBDays4.IT był maraton programowania (tzw. hackaton), który odbył się na górnej stacji kolejki na Szyndzielni.

- Wiele inicjatyw, które podjęliśmy, było unikatowych w skali kraju (np. dni otwarte firm IT, hackaton w górach). Udało się spełnić podstawowy cel festiwalu, tzn. pokazać, że branża IT rozwija się w Bielsku-Białej bardzo dobrze. Podczas rozmów z partnerami festiwalu padały pomysły na kolejną edycję. Grzechem byłoby nie wykorzystać tego potencjału. Tak więc w przyszłym roku znowu powinno być głośno o Bielsku-Białej i o kolejnej odsłonie BBDays4.IT - mówi Piotr Szymura z REKORDU SI, jeden z organizatorów festiwalu.

bb