W najbliższą sobotę w całym kraju odbędzie się Noc Muzeów 2019, na którą uczestniczące w akcji placówki przygotowują ciekawe wydarzenia. Atrakcje zapowiadają także bielskie placówki kultury - Muzeum Historyczne oraz Galeria Bielska BWA. PROGRAM!

Na Noc Muzeów Galeria Bielska BWA zaprasza widzów w sobotę, 18 maja w godz. 18.00-23.00. Bohaterami tegorocznej edycji jest artystyczna rodzina Rząsów oraz rzeźby w drewnie. Najważniejsze wydarzenia będą dziać się w scenerii dużej, obejmującej obie sale wystawowe, wystawy rzeźby znakomitego zakopiańskiego rzeźbiarza, nieżyjącego już Antoniego Rząsy.

Rzeźby Bożego Drwala, jak też określano Antoniego Rząsę, będą inspiracją w akcjach artystycznych dla dzieci czy dla amatorów selfie. W Klubokawiarni Aquarium będzie można obejrzeć wystawę fotografii autorstwa Magdy Ciszewskiej-Rząsy, a także posłuchać młodego bielskiego jazzu. Na wszystkie wystawy, wydarzenia i zajęcia artystyczne wstęp jest bezpłatny. Noc Muzeów 2019 w Galerii Bielskiej BWA upamiętni specjalny bilet, który będzie można otrzymać w holu na portierni.

Program Nocy Muzeów 2019 w Galerii Bielskiej BWA
Antoni Rząsa - Rzeźba (obie sale galerii)
Retrospektywna wystawa prac w 100-lecie urodzin rzeźbiarza, który ukochał drewno.
Krzysztof Kokoryn - instalacja malarska inspirowana rzeźbą Antoniego Rząsy
Magda Ciszewska-Rząsa-Zemplen. Zima (Klubokawiarnia Aquarium)
Wystawa fotografii ukazujących zimowe węgierskie pejzaże, z bezkresną, melancholijną bielą i ciszą.

19.00 - Saga rodziny Rząsów
O Futomie i Zakopanem, o historii, szkole Antoniego Kenara, rodzinie, rzeźbie i fotografii. O kilku pokoleniach rodziny Rząsów - z Marcinem Rząsą (syn rzeźbiarza) i Magdą Ciszewską-Rząsą rozmawia Krzysztof Kokoryn, artysta malarz, przyjaciel rodziny.

21.30 - zwiedzanie wystawy
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie rzeźby Antoniego Rząsy.
Oprowadza Marcin Rząsa - kurator wystawy

Na najmłodszych uczestników Nocy Muzeów w holu galerii czeka kącik z materiałami edukacyjnymi umożliwiającymi stworzenie fantazyjnego wizerunku św. Franciszka, wzorowanego na rzeźbie Antoniego Rząsy pt. „Św. Franciszek”. Dzieci stworzą własną artystyczną wizję Franciszka, miłośnika ptaków i zwierząt.
18.00–19.00 - zajęcia prowadzi Małgorzata Krzempek, edukatorka artystyczna, plastyczka.
19.00–23.00 - dzieci pod opieką rodziców tworzą wizerunek św. Franciszka z przygotowanych materiałów.

W godz. 18.00–22.30 w Klubokawiarni Aquarium odbędzie się jam session, w którym wystąpią młodzi muzycy z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Widzowie będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wybraną rzeźbą Antoniego Rząsy.

W sobotę w godz. 20.00–24.00 na Moc Muzeów zaprasza także Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, które obiecuje, że będzie ona pełna wrażeń i dodatkowych atrakcji dla zwiedzających. Wstęp kosztuje 2 zł.

20.30 - minirecital fortepianowy w wykonaniu Anny Kijanowskiej (salon muzyczny)
21.15 - duet Innesłowa: Artur Sczesny - gitara i Piotr Świeściak - gitara, autorska poezja śpiewana (salon muzyczny)
22.00 - minirecital fortepianowy w wykonaniu Marka Mizery z niespodzianką (salon muzyczny)
23.00 - duet Mandala: Krzysztof Maciejowski - skrzypce, Jan Stachura - gitara (atrium)
oraz konkurs Odkryj Moc Muzeów (więcej informacji znajdziesz na www.muzeum.bielsko.pl).
 
bb
 
Na zdjęciu tytułowym: Mirosław Filonik, Wdech-Wydech, instalacja świetlna na szklanej fasadzie Galerii Bielskiej BWA, 2008, fot. Krzysztof Morcinek