Woda zbierająca się w lodówce to jeden z najczęstszych problemów z tym sprzętem. Urządzenia AGD nie są niezawodne, dlatego warto wiedzieć, kiedy z problemem można sobie poradzić samodzielnie, a kiedy konieczne jest wezwanie fachowca. Woda w lodówce może pojawić się w komorze chłodzącej lub na dnie. Jakie są najczęstsze przyczyny takiej sytuacji?

Woda gromadząca się na dnie lodówki - problem z odpływem

Nie każdy problem z lodówką wiąże się z poważną awarią. Woda znajdująca się na dnie wskazuje na możliwość zatkania odpływu. Gdy odpływ jest zatkany, nie odprowadza wody na zewnątrz, więc dochodzi do jej gromadzenia się w jednym miejscu. Zdarza się, że odpływ zapycha się w efekcie automatycznego odszraniania. Inną przyczyną niedrożności odpływu stanowią okruchy jedzenia. Odpływ można przetkać samodzielnie. Wystarczy użyć cienkiego drucika lub wykałaczki. Chodzi o to, aby przepchnąć zalegające resztki.

Niedrożna rura odpływowa - jak sobie poradzić?

Gdy odpływ został przetkany, a woda nadal się gromadzi w dolnej części lodówki, trzeba sprawdzić rurę odpływową, która jest umieszczona na zewnątrz urządzenia. Gumowa rurka prowadzi do pojemnika na dole lodówki, a znajduje się pod kratownicą oddającą ciepło z urządzenia. Rurka może być zatkana przez kawałki jedzenia lub brud. W celu sprawdzenia rury odpływowej nie należy zupełnie ściągać kratownicy, lecz jedynie lekko ją odkręcić. Aby usunąć ewentualny zator, wystarczy nacisnąć wężyk. Jeżeli jest mocno zapchany, najrozsądniejszą opcją jest jego wymiana.

Jak sprawdzić, czy uszczelka w drzwiach jest uszkodzona?

Zdarza się, że woda w lodówce zbiera się ze względu na uszkodzoną uszczelkę drzwi. Gdy uszczelka nie przylega dokładnie do krawędzi drzwi, niekiedy dochodzi do rozszczelnienia, co jest równoważne z przenikaniem ciepłego powietrza do wnętrza komory. Jeżeli temperatura w lodówce rośnie, dochodzi do tworzenia się pary wodnej, która skraplając się, osadza się na ściankach urządzenia. O defekcie lub jego braku można się przekonać, wkładając kartkę papieru pomiędzy obudowę lodówki i uszczelkę. Po zamknięciu drzwi powinna zostać na miejscu - jeżeli wypada, uszczelka jest nieszczelna. Trzeba ją wówczas wymienić.

Awaria układu chłodzącego

Według eksperta z RestartAGD.pl, przyczyną pojawiania się wody w lodówce może być niesprawny układ chłodzący: - Niektóre problemy z lodówką nie wymagają specjalistycznej wiedzy, ale gdy chodzi o układ chłodzący należy wezwać fachowca. Woda w urządzeniu może gromadzić się w związku z samoczynnym rozmrażaniem lodówki wywołanym nieprawidłowym działaniem sprężarki.

Sprężarka ze względu na sprzężenie z termostatem może wywoływać problemy. Termostat powoduje zbyt rzadkie uruchamianie się agregatu, co skutkuje wzrostem temperatury w lodówce, a to przekłada się na gromadzenie się wody. Z układem chłodniczym wiąże się również niedobór czynnika chłodzącego. Woda skrapla się, gdy ilość chłodziwa jest zbyt mała.

Artykuł sponsorowany