Z udziałem około 400 zawodników na bielskim Dębowcu rozegrano wczoraj zawody o Puchar Reksia. Tę największą imprezę narciarską dla dzieci i młodzieży w Polsce rozpoczął osobiście bohater popularnej kreskówki, a na mecie okazało się, że w jego kostiumie ukrył się… prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Po Reksiu ze stoku zjeżdżali już tylko zdecydowanie młodsi narciarze.

W zawodach o Puchar Reksia mogą wziąć udział dzieci i młodzież do 13. roku życia, zarówno amatorzy, jak osoby trenujące narciarstwo. To impreza rodzinna, gdzie rodzice kibicują i bawią się wspólnie z dziećmi. Wczoraj każdy zawodnik otrzymał pakiet startowy z unikatowym numerem startowym, upominkiem i medalem z wizerunkiem Reksia, a także przekąskę i ciepły napój. Najmłodszy uczestnik urodził się w roku 2016.

Zawody odbywały w mgle, która ograniczała widoczność. Na trasie leżało wystarczająco dużo ubitego śniegu, choć był on mokry. Imprezę rozpoczął Reksio, który osobiście zjechał ze stoku. Na mecie okazało się, że w kostiumie popularnego bohatera kreskówek ukrywał się prezydent Jarosław Klimaszewski. Podczas jazdy widoczność Reksiowi ograniczała nie tylko mgła, ale również język, który zasłaniał mu widok.

Głównym celem Pucharu Reksia jest propagowanie idei sportów zimowych oraz zasad fair play, integracja społeczności narciarskiej oraz hartowanie sportowego ducha najmłodszych. Zawody po raz pierwszy odbyły się w 2002 roku na stoku Biały Krzyż w Szczyrku. Dziś są popularne nie tylko w Bielsku-Białej. Od trzech sezonów odbywają się w dwóch miejscach: na Dębowcu oraz na stoku Bania w Bukowinie Tatrzańskiej (w tym roku 17 marca). Impreza jest na stałe wpisana do kalendarza imprez Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS.

W poprzednich edycjach zawodów wzięło udział niemal 5 tys. zawodników, a na żywo oglądało je prawie 19 tys. widzów. Puchar Reksia odbywa się m.in. pod patronatem Heleny Filek-Marszałek, która jest wdową po twórcy postaci Reksia, założycielką Fundacji Reksia oraz prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Portal bielsko.biala.pl jest tradycyjnie patronem medialnym tego wydarzenia (więcej informacji TUTAJ).