Najstarsza mieszkanka Bielska-Białej Stanisława Dłubakowska-Plutecka obchodzi 105. urodziny. W czasie wojny pracowała w gospodarstwie rolnym w Komorowicach, a następnie w fabryce zbrojeniowej w Białej, dzięki czemu uniknęła wywózki do Niemiec. W lutym 1945 zgłosiła się do pracy w magistracie w Bielsku.

Jubilatka urodziła się w Essen, dokąd rodzice pochodzący z Wielkopolski wyemigrowali za chlebem. Gdy tylko nadarzyła się możliwość, cała rodzina wróciła do Polski, osiadając w Tczewie, gdzie pani Stanisława chodziła do szkoły powszechnej i gimnazjum. Wychowywana przez szkołę i rodziców w duchu patriotycznym, kontynuowała naukę w Liceum Dietetycznym w Inowrocławiu. Była to nowa i nowoczesna na tamte czasy szkoła z dwuletnią praktyką w szpitalu na Oksywiu. Koniec nauki zbiegł się z kryzysem i wielkim bezrobociem.

Pani Stanisława przyjechała do pracy do Bielska w roku 1936. Tu poznała swego pierwszego męża. Trudny czas wojny przetrwali oboje w Bielsku. Jubilatka pracowała w gospodarstwie rolnym w Komorowicach, potem w fabryce zbrojeniowej w Białej, dzięki czemu uniknęła wywózki do Niemiec. W lutym 1945 zgłosiła się do pracy w magistracie w Bielsku. W roku 1947 przeniesiona została służbowo do elektrowni, a rok później do gazowni, gdzie pracowała do emerytury w 1974.

Po śmierci męża jeszcze dwa razy wyszła za mąż. Będąc na emeryturze, prowadziła Ośrodek Nowoczesna Gospodyni w Straconce pod patronatem Miejskiej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. Bardzo dobrze układała się jej współpraca ze społecznością Straconki - Kołem Gospodyń Wiejskich, szkołą podstawową, zarządem GS. Jej wielką pasją było rękodzieło artystyczne. Na ścianach jej domu pięknie prezentują się misternie wykonane przez nią - przy użyciu igły i szydełka - obrazy. Pani Stanisława nadal interesuje się bieżącymi wydarzeniami w kraju i na świecie oraz w najbliższym otoczeniu.

Z okazji 105. urodzin jubilatkę odwiedziły Agnieszka Gorgoń-Komor, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Bielska-Białej oraz Danuta Brejdak, dyrektor Biura Rady Miejskiej, które złożyły życzenia najstarszej mieszkance miasta. Portal bielsko.biala.pl również życzy Jubilatce wszystkiego najlepszego!

bb

Foto: UM w Bielsku-Białej