Pokój nastolatka to nie tylko sypialnia, ale także miejsce, w którym naprawdę sporo się dzieje. Wszelkie młodzieżowe aktywności wymagają przestrzeni, którą już zawczasu warto dobrze zorganizować. Stworzenie funkcjonalnego pomieszczenia można sobie ułatwić np. poprzez trafnie dobrane, przemyślane meble. O tym, jak tego dokonać, przekonacie się w dzisiejszym artykule.

Pokój młodzieżowy - funkcjonalne 4w1

Pokój młodego człowieka służy swojemu użytkownikowi jako przestrzeń do pracy, odpoczynku, relaksu, ćwiczeń i oczywiście… jako przechowalnia. Dobrym pomysłem może okazać się wydzielenie czterech tematycznych stref, które pomogą optymalnie zagospodarować przestrzeń. Dzisiaj zajmiemy się trzema z nich.

Kącik odpoczynku i relaksu

Najważniejszym elementem tego zakątka jest oczywiście łóżko lub sofa. W obu przypadkach priorytetem powinna być wygoda. Dobry sen to przecież jedna z najważniejszych wartości w życiu każdego (nie tylko młodego) człowieka. Mając ten fakt na uwadze, można przystąpić do selekcji innych cech, które może posiadać nowoczesne łóżko dla nastolatka.

Jedną z ciekawszych propozycji jest wezgłowie z wbudowanymi półkami lub nawet szufladkami. Rozwiązanie to będzie idealne dla dzieci, które uwielbiają czytać i mają w zwyczaju trzymać swoje ulubione książki zawsze blisko siebie. Nie trzeba chyba wspominać, że w takim przypadku obowiązkowa będzie lampka, którą też przecież trzeba gdzieś umieścić! Co więcej, utrzymanie porządku może być łatwiejsze dla dziecka, jeśli mebel będzie zawierał schowek pod materacem, np. w formie dużej szuflady.

Alternatywne meble do takiego współczesnego, funkcjonalnego łóżka to np. wisząca w jego pobliżu półka oraz stojąca na podłodze szafka nocna. Poleca się jednak przede wszystkim pierwsze rozwiązanie - jest ono prostsze i lepiej sprawdzi się w przypadku pokojów o niewielkiej powierzchni. Jeśli natomiast dysponujecie większym pomieszczeniem, to miejsce zajęte przez potencjalny stolik nocny możecie wykorzystać na umieszczenie wygodnego fotela. Mówimy przecież o kąciku relaksacyjnym!

Meble w pokoju młodzieżowym Meble Wójcik kolekcja Box

Meble w strefie pracy

Lata szkolne to okres intensywnej nauki i pracy… nad wieloma zwariowanymi pomysłami i ideami. Bardzo często oznacza to wielogodzinne siedzenie przy biurku. Zarówno ten mebel, jak i towarzyszące mu krzesło powinny być ergonomiczne oraz praktyczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na wymiary biurka, które powinny pozwalać na wygodne umieszczenie wszystkich młodzieżowych niezbędników: książek, przyborów do pisania i oczywiście komputera.

Nie mniej istotna jest także wysokość obu mebli, która przekłada się na postawę, jaką dziecko przyjmuje podczas siedzenia. Dobrym wyborem będzie krzesło o regulowanej wysokości, które bez problemu dostosujecie do warunków młodego człowieka.

Jeśli zależy Wam na porządku, warto zdecydować się na biurko z szufladami lub szafkami. Pozwoli to w jednym miejscu przechowywać różne przedmioty, które zawsze mogą przecież okazać się niezbędne.

Pokojowa przechowalnia

Nie mamy tu bynajmniej na myśli przechowalni staroci, chociaż w pokoju młodzieżowym pewnie i takie rzeczy się znajdą. Swojego miejsca wymagają jednak odzież czy książki. Klasyczny wybór w takim przypadku to regał, duża szafa i pojemna komoda. O ile dwa ostatnie to solidny i sprawdzony wybór, to pierwszy ze wspomnianych mebli warto zastąpić wieszanymi półkami.

Przestrzeń pod nimi może być wykorzystana w inny sposób. Jest to np. idealne miejsce, by umieścić sprzęt sportowy, instrument muzyczny czy wspomniany wcześniej fotel. Co więcej, takie rozwiązanie wygląda naprawdę nowocześnie i z pewnością spodoba się dziecku.

W tej strefie warto także uwzględnić lustro - wiek nastoletni to czas, w którym młodzi ludzie zaczynają zwracać uwagę na to, jak wyglądają. Wstawienie do pokoju młodzieżowego mebla w postaci zwierciadła pozwoli Wam ograniczyć niedostępność łazienki!

Podsumowanie

Wybór wyposażenia do pokoju nastolatka nie należy do łatwych czynności. Przedsięwzięcie może być jednak łatwiejsze, jeśli podzielicie pomieszczenie na kilka mniejszych przestrzeni. Warto mieć na uwadze to, że meble powinny nie tylko dobrze wyglądać, ale też cechować się wysoką funkcjonalnością.

Artykuł sponsorowany