Jedną z najmniej lubianych prac domowych jest z całą pewnością prasowanie. Jest nie tylko czasochłonne, ale często wymaga cierpliwości, szczególnie w przypadku delikatnych tkanin lub trudnych w rozprasowaniu koszul. Na szczęście, istnieje sposób na wyciągnięcie wyprasowanych ubrań prosto z pralki, a dokładniej - pralko-suszarki. Czym kierować się przy zakupie takiego sprzętu i czy rzeczywiście dzięki niemu możemy zapomnieć o żelazku i desce do prasowania?

Komu przyda się pralko-suszarka?

Pralko-suszarki to sprzęty AGD, które dopiero zyskują na popularności. Większość z nas wciąż rozwiesza pranie na klasycznych, metalowych lub plastikowych suszarkach, chociaż w wielu sytuacjach takie rozwiązanie zupełnie się nie sprawdza.

Dlaczego? Po pierwsze, taki sprzęt zajmuje dużo miejsca, co szczególnie daje się we znaki w niewielkich mieszkaniach. Nie każdy z nas posiada też balkon lub taras, na którym pranie można wysuszyć znacznie szybciej. Po drugie, na całkowite wysuszenie ubrań trzeba czekać co najmniej kilkanaście godzin, po czym czeka nas jeszcze prasowanie.

W przypadku pralko-suszarek na wyjęcie suchego prania trzeba czekać co najwyżej godzinę lub dwie. Co więcej, niektóre urządzenia umożliwiają pranie i suszenie ubrań w ramach jednego programu, co znacznie skraca nie tylko oczekiwanie na odzież, ale i zmniejsza zużycie energii.

Pranie wyprasowane w pralko suszarce

Jak przebiega suszenie w pralko-suszarce? Ubrania, najczęściej po zakończonym cyklu prania, są suszone strumieniem ciepłego powietrza, które następnie przedostaje się na zewnątrz lub do filtra, w którym jest oczyszczane. Niektóre modele dodatkowo traktują odzież chłodnym strumieniem, dzięki czemu pranie pachnie później świeżo, tak jakby było suszone na świeżym powietrzu.

A co z prasowaniem? Czy rzeczywiście dzięki pralko-suszarce można z niego zrezygnować? Wszystko zależy od konkretnego modelu. Jeśli posiada on system przeciw gnieceniu, wtedy odzież wyjętą ze sprzętu możesz od razu założyć. Automatyczne systemy przeciw gnieceniu są oparte na delikatnych ruchach bębna, który nie dopuszcza do pomięcia się materiału. Ewentualne fałdy są rozprostowywane dzięki obrotom bębna w obie strony. Z modelami pralko-suszarek możesz zapoznać się TUTAJ.

Kupujemy pralko-suszarkę - co wziąć pod uwagę?

Co, oprócz systemu przeciw gnieceniu, powinna mieć dobra pralko-suszarka? Zwróć uwagę przede wszystkim na:

1. Klasę energetyczną

Niektóre pralko-suszarki potrafią zużywać dużo energii. Dlatego jeśli będziesz często używał tego urządzenia, najlepiej będzie zainwestować w klasę A.

2. Ładowność bębna

Przy pralko-suszarkach producenci określają dwa rodzaje ładowności: osobny dla pralki i suszarki. Jest to związane z faktem, że suszenie jest dość specyficznym procesem, dlatego wymaga mniejszego załadunku. Często trzeba w takim wypadku podzielić pranie i wysuszyć je w dwóch turach.

3. Funkcja opóźnionego startu

To jedna z najbardziej przydatnych funkcji. Niektóre modele mają możliwość opóźnienia startu nawet o 24 godziny. Dzięki temu możemy zaprogramować pralko-suszarkę tak, by pranie było gotowe po naszym powrocie z pracy czy wyjazdu.

Artykuł powstał we współpracy z ekspertami sklepu https://www.neonet.pl/

Artykuł sponsorowany