Każda kobieta zawsze chciałaby wyglądać pięknie i atrakcyjnie, ale czasami na przeszkodzie stoją pewne defekty. Jednym z najczęściej spotykanych i najbardziej znienawidzonych przez panie jest cellulit. Jest to nieprawidłowy rozrost tkanki łącznej, w której występują zaburzenia przepływu krwi oraz limfy, a także odkładanie się odpadowych produktów pochodzących z przemiany materii.

Tkanka tłuszczowa - źródło problemów

Tkanka tłuszczowa składa się z pojedynczych komórek, które łączą się w zraziki tłuszczowe wyglądem przypominające kolumny. W czasie kiedy nasila się odkładanie tkanki tłuszczowej, jak np. podczas okresu dojrzewania czy ciąży, zraziki stają się coraz większe, co skutkuje deficytem tkanki łącznej. Efektem tego jest powstawanie nieestetycznych grudek, nierówności i zagłębień zwanych cellulitem. 

Rodzaje cellulitu

Występują dwa rodzaje cellulitu. Jednym z nich jest cellulit lipidowy, który jest umieszczony w głębokich warstwach skóry oraz w tkance łącznej, czyli tam, gdzie znajdują się komórki oraz kwasy tłuszczowe, które dostarczane są przez krew. Drugą odmianą jest tzw. cellulit wodny, którego przyczyną jest nadmierne gromadzenie się wody w tkankach skóry. Ten rodzaj cellulitu charakteryzuje się opuchlizną nie tylko na brzuchu i udach, lecz także na kostkach i łydkach.

Jak się go pozbyć?

Jest wiele sposobów, aby skutecznie walczyć z tą typową kobiecą przypadłością. Wśród popularnych i często stosowanych metod wymienia się:

  • masaże
  • peelingi
  • specjalistyczne kosmetyki
  • suplementy diety
  • aktywność fizyczną
  • dietę

Kiedy te mało inwazyjne i ogólnie dostępne metody nie przyniosą zamierzonych rezultatów, wówczas panie często decydują się na profesjonalne zabiegi w salonach kosmetycznych czy też w gabinetach medycyny estetycznej. Jednak na początku warto przyjrzeć się prostszym sposobom, ponieważ zwykle przy regularnym i długotrwałym stosowaniu przynoszą one zadowalające efekty i redukcję cellulitu.

Kosmetyki to podstawa

Kosmetyki naturalne są bardzo cenione z racji swoich ekologicznych składników oraz wysokiej skuteczności. Dlatego też są bardzo często wybierane do pielęgnacji ciała, twarzy czy do walki z cellulitem. Co więcej, część z nich można przygotować w domowym zaciszu z produktów będących w prawie każdej kuchni.

Peeling kawowy

Jednym z najbardziej znanych, a zarazem najczęściej wykorzystywanych sposobów do redukcji cellulitu jest tzw. peeling kawowy. Przygotowuje się go poprzez zaparzenie kilku łyżeczek klasycznej, czarnej kawy. Pozostałe z kawy "fusy" po ostygnięciu można stosować jako samodzielny peeling bądź (dla wzmocnienia efektów oraz dodatkowej pielęgnacji) wzbogacić je o różnego rodzaju olejki. Świetnie sprawdzi się np. olej kokosowy czy oliwka z oliwek. Tak przygotowanym peelingiem należy masować problematyczne partie ciała. Aby rezultaty były zauważalne, należy to robić często oraz regularnie.

Działanie tego peelingu wynika z właściwości, jakie wykazuje kawa. Zawarta w niej kofeina pobudza krążenie, w połączeniu z masażem sprawia, iż przepływ krwi staje się bardziej intensywny. Efektem jest usuwanie złogów tłuszczu oraz wody z tkanek. Sam masaż jest szczególnie zalecany przy redukcji cellulitu, lecz w połączeniu z kofeiną przynosi lepsze efekty.

Nie każdy jednak lubi korzystać z samodzielnie przygotowywanych kosmetyków, dlatego też można sięgnąć po gotowe preparaty niekoniecznie bazujące na naturalnych składnikach. Tego typu balsamy czy peelingi również są skuteczne. Nie tylko przyczyniają się one do pobudzenia krążenia krwi, ale także do widocznego wygładzenia struktury skóry. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy na ranking kosmetyków na cellulit 2018/2019 w serwisie zwalcz-cellulit.com.

Kosmetyki na cellulit opierają się przede wszystkim na naturalnych wyciągach, które mają skutecznie pobudzać oraz przyspieszać krążenie krwi. Efektem jest usunięcie niepożądanych substancji z tkanek skórnych, dzięki czemu odzyskuje ona prawidłową, gładką strukturę. Trzeba zauważyć, że przy aplikacji kosmetyków bardzo pomaga użycie masażera, który poprawia wchłanianie preparatu, polepsza krążenie, a jednocześnie niesamowicie relaksuje.

Im wcześniej, tym lepiej

Warto zaznaczyć, że na efekty ogromny wpływ ma stopnień zaawansowania cellulitu, regularność korzystania z odpowiednich preparatów, a także stosowanie różnych uzupełniających form redukcji cellulitu (diety, ćwiczeń, itp.). Jeśli cellulit jest bardzo zaawansowany, to wówczas kosmetyki, masaże czy peelingi mogą sobie z nim łatwo nie poradzić. Oczywiście, można go zredukować, jednak na rezultaty trzeba będzie dłużej poczekać. W przypadku, gdy zmiany cellulitowe są słabo nasilone (czy też dopiero zaczynają się pojawiać) używanie odpowiednich preparatów w odpowiedniej częstotliwości przyniesie zamierzone efekty znacznie szybciej.

Bądź cierpliwa

W przypadku cellulitu, jak i innych defektów o przewlekłych charakterze, ważna jest regularność oraz powtarzalność. Jednorazowe zastosowanie nawet najlepszego preparatu nie może przynieść oczekiwanych rezultatów. Podawane w reklamach okresy, po których dany kosmetyk, suplement czy zabieg przynoszą efekt można niestety w wielu przypadkach włożyć między bajki. Zapomnij o dwóch tygodniach i nastaw się minimum na dwa miesiące, a może nawet wiele dłużej. 

Artykuł sponsorowany