Pierwsze cząstkowe wyniki głosowania wskazują, że za dwa tygodnie czeka nas druga tura wyborów. Według nieoficjalnych wyników z większości obwodowych komisji wyborczych, w dogrywce zmierzą się Jarosław Klimaszewski i Przemysław Drabek. Miejska Komisja Wyborcza w Bielsku-Białej cały czas liczy głosy. Pierwsze procentowe wyniki w wyborach na prezydenta Bielska-Białej powinny pojawić się ok. południa.

W wyborach na prezydenta Bielska-Białej wystartowało sześć osób: Przemysław Drabek (PiS), Jerzy Jachnik (Kukiz'15), Jarosław Klimaszewski (Koalicja Obywatelska), Janusz Okrzesik (Niezależni.BB), Monika Socha (KWW Moniki Sochy) oraz Ryszard Wrona (SLD Lewica Razem). Oficjalne wyniki wyborów będą znane za kilka dni, ale jeszcze tej nocy poznaliśmy wyniki cząstkowe. Już teraz jednak wiadomo, że do wyłonienia nowego prezydenta potrzebna będzie dogrywka. Druga tura odbędzie się 4 listopada.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich w Bielsku-Białej zwyciężył Jarosław Klimaszewski. Kandydat popierany przez Jacka Krywulta prowadzi po zsumowaniu wyników 64 z 75 obwodowych komisji wyborczych. W drugiej turze kandydat Koalicji Obywatelskiej na pewno zmierzy się z Przemysławem Drabkiem (PiS). Z kilkupunktową stratą do prowadzącej dwójki na trzecim miejscu jest Janusz Okrzesik (Niezależni.BB).

- W większości obwodowych komisji wyborczych zwyciężył Jarosław Klimaszewski - poinformował nasz portal Adam Kanafek, szef Miejskiej Komisji Wyborczej w Bielsku-Białej. - Pierwsze procentowe wyniki w wyborach na prezydenta Bielska-Białej powinny pojawić się ok. południa.

Frekwencja była zdecydowanie większa niż w poprzednich wyborach samorzadowych. Według danych KBW w Bielsku-Białej, frekwencja na godz. 17.00 wyniosła 40,91 proc. (cztery lata temu o tej porze do urn udało się 34,03 proc. osób uprawnionych do głosowania). O tym, jak głosowali bieszczanie piszemy w artykule Komisje liczą głosy. Frekwencja wyższa niż cztery lata temu).

Według pierwszych sondaży exit poll, najlepszy wynik w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego uzyskało PiS (32,2 proc.), druga była Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) - 24,2 proc.), a trzecie PSL - 16,6 proc. Wkrótce więcej informacji.

Aktualizacja, godz. 16.15
Do Miejskiej Komisji Wyborczej nie dotarły protokoły ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych. Dziś nie zostaną podane oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Bielsku-Białej.

bb, bak