Spektakl cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów. Bilety na kolejne przedstawienia sprzedały się na pniu. Dlatego producent widowiska zadecydował o dodatkowym terminie. „Dziady, część II” na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej będzie można zobaczyć także 29 października o godz. 21.30.

Bilety na spektakl w scenerii zabytkowego cmentarza przy ul. Cieszyńskiej 62 z udziałem aktorów Teatru Polskiego w Bielsku-Białej oraz młodzieży z Centrum Edukacyjno-Artystycznego Proscenion bardzo szybko znalazły nabywców. Nic dziwnego. Inscenizacja przyciąga swoją wyjątkowością. Każdego roku na przełomie października i listopada wystawiana jest kilka razy. Za każdym przyciąga rzesze miłośników literatury.

- Spektakl odbywa się w miejscu, który siłą rzeczy przypomina nam historię roku 1968, kiedy z repertuaru Teatru Narodowego w Warszawie cenzura zdjęła "Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka. Władysław Gomułka potępił antyradzieckie aluzje w tekście oraz antysocjalistyczne działania studentów, a jednocześnie akcentował żydowskie pochodzenie inspiratorów zajść na Uniwersytecie Warszawskim. Wskutek kampanii antysemickiej w latach 1968-1972 Polskę opuściło 15-20 tys. osób. Teraz już w wolnej Polsce możemy oglądać spektakl, który miał zostać na zawsze zakazany, pokazywany w miejscu, które miało zniknąć z mapy miasta, wspominając ludzi, którzy mieli zostać zapomniani - mówi Dariusz Gajny, producent spektaklu.

W związku z ogromnym zainteresowaniem publiczności zdecydowano uruchomić jeszcze jedną odsłonę widowiska. Odbędzie się ona 29 października o godz. 21.30. Bilety można zakupić w kasie Teatru Polskiego. Reżyserem widowiska jest znakomity aktor Rafał Sawicki, który zdobył za niego nagrodę - Laur Dembowskiego, a Dariusz Gajny został zgłoszony przez środowisko artystyczne do nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru.

KGO

Spektakl "Dziady" doskonale wpisuje się w program rewitalizacji. Cmentarz zaczyna pełnić rolę miejsca dla rzeczywistych przemyśleń nad życiem, pozwala się na chwilę zatrzymać i pomyśleć o osobach, które odeszły. Podczas dziadów wzywa się dusze pokutujące, aby powiedziały czego potrzebują, by ich męka się skończyła. W zamian za pomoc dusze udzielają porad, pouczają jak żyć. W czasie obrzędu przybywają kolejno: duchy dzieci Józia i Rózi; widmo Złego Pana, duch młodej pasterki, Zosi. Dzieci uczą, że aby wejść do nieba, trzeba na ziemi koniecznie zaznać cierpienia. Zły Pan poucza, że do zbawienia konieczne jest miłosierdzie, a pasterka zaznacza, że ludzie, którzy nigdy nie odwzajemnili miłości, nie dostąpią szczęścia w niebie (więcej: www.dariuszgajny.pl/dziady).