Bielsko-Biała zasługuje na więcej. Jako doświadczony samorządowiec, który od dwunastu lat pomimo działania w opozycji aktywnie uczestniczy w życiu miasta, mam szereg pomysłów, które mogą polepszyć życie mieszkańców Bielska-Białej. Wiele z nich zgłaszałem w licznych interpelacjach. Za pośrednictwem kilku słów czy jednego artykułu trudno się podzielić wszystkim. Dlatego wymienię kilka spraw, którymi należy się zająć jak najszybciej.

Zdrowie…

Zacznę od tego co najważniejsze, czyli od zdrowia. Ostatnie zawirowania wokół Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej wzbudziły szereg obaw wśród mieszkańców naszego miasta. Podczas bezpośrednich rozmów i spotkań bielszczanie wyrażali swój niepokój wobec pomysłu likwidacji Izby Przyjęć czy też zawieszania działalności oddziałów. Dlatego uważam, iż potrzebą chwili jest powołanie koordynatora (lekarza miejskiego), czyli osoby odpowiedzialnej za wypracowanie wspólnej polityki marszałka, starosty i prezydenta w celu zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców Bielska-Białej.

Większa dostępność, odpowiednia liczba łóżek, profilaktyka bezpłatnych badań zdrowotnych oraz zrównoważony rozwój wszystkich oddziałów to potrzeba, którą dostrzegam nie tylko jako samorządowiec, ale również członek Rady Społecznej Szpitala Miejskiego, któremu leży na sercu dobro i bezpieczeństwo zdrowotne bielszczan. Władze miasta muszą rozwijać działalność szpitala, a w pierwszej kolejności utworzyć Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) w BCO-Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej.

Promowanie inicjatyw lokalnych…

Od lat odbywam wiele dobrych i merytorycznych spotkań z przedstawicielami Rad Osiedli czy organizacji pozarządowych i z wielkim uznaniem obserwuję zaangażowanie oraz kompetencje ludzi, którzy chcą zmieniać miasto na lepsze. Dlatego należy dać im większą możliwość działania, wykorzystać ich potencjał oraz promować dobre pomysły. Budżet Obywatelski do projekt klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, który należy rozwijać, a zwycięskie projekty realizować starannie i w terminie.

Rzeczowe i konstruktywne rozmowy z przedstawicielami Rad Osiedli zainspirowały mnie do tego, aby do ich dyspozycji przeznaczyć określone środki na remonty infrastruktury drogowej. To ważne zadanie, które należy szybko wypracować i wprowadzić w życie.

Z taką samą uwagą należy potraktować i docenić ludzi działających w licznych organizacjach pozarządowych na terenie naszego miasta. Warto korzystać z ich wiedzy i kompetencji, a także wprowadzić nowe programy stypendialne, które będą wspierały naszych lokalnych specjalistów. To oni kreują rozwój przedsiębiorczości i innowacji w naszym mieście.

Przejrzystość działania…

Kiedy myślę o przejrzystości działania, transparentności, a także rzetelności władz naszego miasta, to niestety w pierwszej kolejności przychodzi mi do głowy sytuacja bielskiego Podbeskidzia. Finansowanie spółki TS Podbeskidzie przez miejski samorząd budzi dziś wiele kontrowersji. Sprawa dotyczy nie tylko dotacji czy dokapitalizowania spółki, ale przede wszystkim zaniedbań, które ciągną się od wielu lat. Podbeskidziu życzę sportowych sukcesów, ale na zdrowych zasadach fair-play.

Należy dostrzegać wszystkie kluby oraz wszystkich sportowców funkcjonujących na poziomie naszego miasta. Nie można ich dzielić na lepszych i gorszych, bo każdy zasługuje na wsparcie i szacunek. Gmina nie może być głównym sponsorem czy inwestorem konkretnego klubu sportowego. Może być dobrym partnerem, który stawia na rozwój i szkolenie młodzieży oraz wspiera dobre inicjatywy sportowe.

Wszystko musi się odbywać na czytelnych i przejrzystych zasadach, tak aby w przyszłości nie odchodziło do podobnych sytuacji. To kolejne zadanie na najbliższą przyszłość, a przejrzystość działania na podstawie przykładu spółki TS Podbeskidzie to tylko kropla w morzu problemów, z którymi musimy się zmierzyć.

Mieszkanie…

Przez dwanaście lat pracy w Radzie Miejskiej, o których wspominałem na początku tego tekstu, podejmowałem i podejmuję wiele interwencji do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM) w sprawach, które budzą chyba najwięcej emocji wśród zainteresowanych mieszkańców Bielska-Białej. Dziś wiem, że budowa nowych mieszkań komunalnych oraz maksymalne usprawnienie działań ZGM-u jest potrzebą chwili.

W tej konkretnej sprawie miasto musi z większą aktywnością i uwagą pozyskiwać środki z programów zewnętrznych, takich jak m.in. Mieszkanie Plus. Większa liczba mieszkań to rozwój przedsiębiorczości w naszym mieście. Musimy o tym pamiętać i jednoznacznie postawić na rozwój tej dziedziny.

To tylko kilka ważnych spraw do zrobienia na dziś. Moje pomysły są pomysłami mieszkańców Bielska-Białej, ponieważ wynikają z bezpośrednich rozmów, spotkań i obserwacji. Razem możemy zmieniać i kształtować rzeczywistość naszego miasta. Dlatego moje pomysły zawsze będą szły w parze z rzeczywistymi potrzebami mieszkańców Bielska-Białej. Działajmy!

Przemysław Drabek

Autor jest kandydatem PiS na prezydenta Bielska-Białej. Artykuł powstał na zamówienie portalu bielsko.biala.pl. Tekst publikujemy bez skrótów.

xxx

W cyklu prezentujacym kandydatów na prezydenta Bielska-Białej opublikowaliśmy wczoraj artykuł Janusz Okrzesik: startuję z miłości do Bielska-Białej. W najbliższym czasie ukaże się artykuł kandydata PO Jarosława Klimaszewskiego.