Na dzisiejszej konferencji prasowej w ratuszu Jacek Krywult oświadczył, że nie będzie kandydował na stanowisko prezydenta Bielska-Białej w październikowych wyborach samorządowych. Jacek Krywult zarekomendował kandydaturę przewodniczącego Rady Miejskiej Jarosława Klimaszewskiego na nowego prezydenta miasta.

Po dłuższej nieobecności prezydent Jacek Krywult spotkał się dziś z dziennikarzami w bielskim ratuszu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy przeszedł m.in. operację i związaną z nią rehabilitację. Na konferencji prasowej urzędujący prezydent podsumował ostatnie 16 lat swojej pracy dla miasta. Wymienił największe sukcesy swoich czterech kadencji oraz rozpoczęte inwestycje.

Pasmo sukcesów miasta

Wśród udanych przedsięwzięć drogowych wymienił zachodnią i wschodnią obwodnicę Bielska-Białej, wiadukt na ul. Wyzwolenia, przebudowę ulic Partyzantów i Sobieskiego, a także prowadzoną obecnie modernizację Krakowskiej i Żywieckiej. Prezydent przypomniał, że zmodernizowano dziesięć domów kultury, zbudowano od podstaw kąpielisko „Start” w Cygańskim Lesie oraz 42 boiska przy szkołach i na osiedlach. Podkreślił, że miasto miało znaczący udział w budowie bielskiego hospicjum, a także najnowocześniejszej komendy policji w Polsce.

Prezydent Jacek Krywult dodał, że w czasie jego kadencji powstała monografia Bielska-Białej, miasto przeprowadziło również renowację Parku Słowackiego. Wśród największych sportowych inwestycji wymienił budowę Stadionu Miejskiego, hali wielofunkcyjnej oraz dwóch krytych pływalni.

Tłumacząc decyzję o rezygnacji ze startu w jesiennych wyborach, Jacek Krywult powiedział, że ostatnie przeżycia osobiste, a także zdrowotne utwierdziły go w tym, aby nie kandydować na urząd prezydenta. - Cztery kadencje - 16 lat i rok dodatkowo w latach 80. dają podstawy, aby w tym momencie podjąć taką decyzję. Ale sprawy miasta były i nadal będą dla mnie bardzo ważne. Za dużo życia tu zostawiłem - podkreślił.

Nie objął stanowiska dla zarobku

Urzędujący prezydent miasta dodał, że Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Krywulta, razem z nim, weźmie udział w wyborach do Rady Miejskiej. - Nasz klub przez 16 lat pokazał, że interes miasta jest jedynym priorytetem. Staraliśmy się, aby Rada Miejska nie była miejscem politycznych działań i populistycznych decyzji. Nigdy nie musieliśmy czekać (na wskazówki - red.) z Warszawy, jak mamy głosować.

Jacek Krywult poparł kandydaturę Jarosława Klimaszewskiego na stanowisko prezydenta Bielska-Białej. - Ta osoba moim zdaniem, jako jedyna w gronie potencjalnych kandydatów ma wszelkie predyspozycje i umiejętności, aby zająć to stanowisko (…). Nikt nie ukrywa, że Jarosław Klimaszewski jest członkiem PO. Przez ostatnie kadencje tylko dobra współpraca z Jarosławem Klimaszewskim i klubem PO pozwoliła na osiągnięcie tych sukcesów, o których mówiłem. To nie znaczy, że zawsze mieliśmy jednakowe zdanie, bo bardzo często były różne zdania, ale zawsze interes miasta był decydujący.

Najważniejszy urzędnik w Bielsku-Białej przypomniał, że nie objął stanowiska prezydenta dla zarobku. - Jarosław Klimaszewski też nie kandyduje dla pieniędzy - przyznał. Zapowiedział współpracę z każdym, kto będzie działał w interesie miasta. - Będziemy starali się nie dopuścić do populistycznych działań wyrzucania publicznych pieniędzy - mówił prezydent.

Korzystając z okazji, jaką jest konferencja prasowa prezydenta miasta, Jacek Krywult zrecenzował kandydatury przeciwników politycznych, w tym osoby, które ubiegają się o urząd prezydenta Bielska-Białej.

Anna Szafrańska