Dobiega końca czwarta kadencja prezydenta Jacka Krywulta. Na dzisiejszej konferencji prasowej najważniejszy dotąd urzędnik w mieście zapowiedział, że po szesnastu latach pracy na rzecz miasta nie będzie ubiegał się o kolejną reelekcję. Kto zostanie nowym prezydentem Bielska-Białej? Kandydatów jest pięcioro, ale faworytów już tylko trzech.

Kandydatów do najważniejszego urzędu w mieście jest pięcioro, ale nie ma pewności, czy wszyscy ostatecznie znajdą się na listach wyborczych. „Jedynki” w wyborach do Rady Miejskiej dotychczas ogłosiły komitety tylko trzech z nich (prezentowaliśmy je w artykułach Okrzesik i Niezależni.BB odkrywają karty. Kto na czele list?, „Jedynki” na listach Koalicji Obywatelskiej. Stawiają na znane nazwiska oraz Kolejny kandydat na prezydenta Bielska-Białej. Lewica przedstawia liderów).

W najbliższych dniach poznamy kandydatów na radnych z obozu Zjednoczonej Prawicy, ale nie wiadomo, jakie będą dalsze losy KWW Moniki Sochy. W rozmowie z naszym portalem Monika Socha zapowiedziała prawybory, które wyłonią osoby zamierzające ubiegać sie o mandat w Radzie Miejskiej. Prawybory odbędą się prawdopodobnie w niedzielę, 16 września, a więc na dzień przed ostatecznym terminem rejestracji list. - Prace nad tworzeniem list przebiegają planowo i spokojnie - zapewnia radna wojewódzka, która chce zostać prezydentem Bielska-Białej.

Na kogo oddałby Pan/Pani głos w wyborach na prezydenta Bielska-Białej, gdyby wybory samorządowe odbyły się dzisiaj?

Przemysław Drabek (Zjednoczona Prawica) - 39 lat. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej, od ponad 12 lat zaangażowany zawodowo w życie miasta i sprawy mieszkańców. Obecnie pracuje na stanowisku dyrektora ds. rozwoju w spółce Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki oraz zasiada w radzie nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pomysłodawca karty „Rodzina+”, promuje rozwój polityki senioralnej, wspiera działania na rzecz sportu dzieci i młodzieży oraz organizację pozarządowe. Aktywny członek rad społecznych Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego oraz Szpitala Wojewódzkiego. Cztery lata temu z ramienia PiS ubiegał się o fotel prezydenta Bielska-Białej, uzyskując aż 12 477 głosów mieszkańców miasta. Żonaty, aktywny uczestnik imprez sportowych nie tylko jako kibic, ale również zawodnik.

Jarosław Klimaszewski (Koalicja Obywatelska) - 48 lat. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Śląskim oraz ekonomii w Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Prywatnie mąż Ewy, tata Karoliny, Kuby i Ryśka. Od dziesięciu lat prezes Bezalin S.A. w Bielsku-Białej. Szef bielskiej Platformy Obywatelskiej. Od 2006 roku zasiada w Radzie Miejskiej Bielska-Białej jako jej przewodniczący. Pełni funkcję szefa zespołu weryfikacyjnego ds. budżetu obywatelskiego. Członek OSP Stare Bielsko, odznaczony srebrną odznaką za zasługi dla pożarnictwa, Honorowy Członek Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, członek bielskiej Rady Pożytku Publicznego. Za współpracę z seniorami odznaczony złotą odznaką Zasłużony dla Polskiego Związku Emerytów i Rencistów. Od maja 2017 prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Janusz Okrzesik (Okrzesik i Niezależni.BB) - 54 lata. Doktor nauk politycznych, zawodowo związany z Akademią Ignatianum w Krakowie. Działał w opozycji antykomunistycznej, w latach 1989-2001 poseł, a następnie senator RP (m.in. z listy Unii Wolności). Czterokrotnie wybierany do Rady Miejskiej Bielska-Białej (m.in. z listy Platformy Obywatelskiej). Był prezesem TS Podbeskidzie, jest współautorem największych sukcesów w historii klubu - awansu do ekstraklasy oraz półfinału Pucharu Polski. Cztery lata temu z listy Niezależnych.BB wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich w Bielsku-Białej, uzyskując 23,32 proc. głosów bielszczan. W decydującym starciu przegrał z Jackiem Krywultem (40,12 proc. głosów).

Monika Socha (KWW Moniki Sochy) - 33 lata. Posiada wykształcenie średnie. Cztery lata temu bezskutecznie kandydowała do sejmiku śląskiego z list PiS. Rok później z listy tego samego ugrupowania ubiegała się o mandat poselski, ale nie zdołała dostać się do Sejmu. Po wyborach objęła mandat w sejmiku śląskim w miejsce Kazimierza Matusznego (został posłem), gdzie zasiada obecnie jako radna niezrzeszona. Popierana w wyborach na prezydenta Bielska-Białej przez środowiska patriotyczne oraz partię Wolni i Solidarni (wygrała prawybory wewnątrzpartyjne). Pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia Pomocy Bezdomnym Matkom Domy-Maria. Angażuje się społecznie, raz w miesiącu zaprasza emerytów, samotne matki i osoby o niskich dochodach do prowadzonej przez siebie restauracji na tanie obiady.

Ryszard Wrona (SLD Lewica Razem) - 70 lat. Ekonomista, absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Wieloletni manager zarządzający hotelami i nieruchomościami, zdał egzamin dla kandydatów do rad nadzorczych, posiada uprawnienia syndyka i likwidatora. Biegły sadowy w zakresie turystyki, żeglarstwa i strzelectwa sportowego. Posiada doświadczenie w pracy w radach nadzorczych spółek kapitałowych. Otrzymał szereg wyróżnień, w tym Dyplom Ministra Gospodarki oraz Odznakę Honorową Ministra Sportu i Turystyki. Założyciel Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie Antyklika zajmującego się szeroko pojętym bezpieczeństwem socjalnym dzieci i młodzieży, praworządnością oraz turystyką. Udzielał się w Radzie Osiedla Karpackiego, pełniąc funkcję jej przewodniczącego. W czasie wolnym poświęca czas żeglarstwu, posiada patent morskiego sternika jachtowego.

Aby wziąć udział w naszym sondażu, wystarczy kliknąć przycisk głosowania pod zdjęciem danego kandydata. Głosowanie potrwa do 12 września godz. 12.00. Po upływie tego terminu przeliczymy głosy i ogłosimy oficjalne wyniki naszego sondażu. Głosowanie jest anonimowe, przy czym każdy może oddać tylko jeden głos.

Redakcja

Aktualizacja, 12 września godz. 12.01.
Zakończyliśmy nasz sondaż przedwyborczy. Prosimy już nie oddawać głosów. Wyniki sondażu omówiamy w artykule TUTAJ. Dziękujemy za udział w głosowaniu!