Wbrew szumnym zapowiedziom, nie wiadomo, czy w zbliżających się wyborach samorządowych w Bielsku-Białej wystartują kandydaci Koalicji Obywatelskiej. Kością niezgody mają być „jedynki” na listach do Rady Miejskiej, które chce zdominować PO kosztem kandydatów Nowoczesnej. Zażarta walka frakcji trwa też w obozie PiS, gdzie wieloletni radni mogą stracić czołowe miejsca na rzecz samorządowych nowicjuszy.

W Bielsku-Białej do głosowania w wyborach samorządowych uprawnionych jest niespełna 133 tys. osób. Bielszczanie, oprócz prezydenta, wybiorą także radnych. Podobnie jak w ostatnich latach, miasto podzielone zostało na pięć okręgów wyborczych (w każdym do obsadzenie jest pięć mandatów). Okręgi wytyczono tak, by liczba wyborców w każdym z nich była zbliżona (po ok. 26,5 tys. osób).

Spory w Koalicji Obywatelskiej

Według naszych informacji, Koalicja Obywatelska na pierwszych miejscach list do Rady Miejskiej zamierza wystawić kandydatów związanych z PO. Dalsze pozycję przypadną Nowoczesnej (na listach mają pojawić się również lokalni działacze PSL). Taki układ nie do końca podoba się działaczom miejskich struktur ‘N’, którzy oczekują przynajmniej jednej „jedynki” dla kandydata ich ugrupowania. Według naszej wiedzy, do startu ze wspólnej listy wytypowani zostali Zbigniew Dal oraz Katarzyna Adamiec.

Aktualny scenariusz zakłada, że liderami Koalicji Obywatelskiej do rady gminy będą: kandydat na prezydenta miasta Jarosław Klimaszewski, radny Krzysztof Jazowy oraz Urszula Szabla. Do obsadzenia są „jedynki” w dwóch pozostałych okręgach. Tam o pierwsze miejsca ubiegają się radna Agnieszka Gorgoń-Komor i wiceprezydent Przemysław Kamiński oraz radna Dorota Piegzik-Izydorczyk i Rafał Ryplewicz, zastępca dyrektora w gabinecie Marszałka Województwa Śląskiego.

W wyborach do sejmiku śląskiego listę KO otworzy Klaudiusz Komor. Zawodowo jest lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii, ordynatorem oddziału kardiologii w Beskidzkim Centrum Onkologii-Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej. Komor jest szefem Beskidzkiej Izby Lekarskiej, w przeszłości był radnym miejskim.

Frakcje ścierają się w PiS

Także w PiS trwają prace przy układaniu list wyborczych. Według przymiarek, „jedynki” w okręgach mają otrzymać: kandydat na prezydenta miasta Przemysław Drabek, radny Konrad Łoś, b. radny Andrzej Gacek (cztery lata temu przegrał mandat z Maurycym Rodakiem, który w tym roku nie startuje), Maksymilian Pryga (współpracownik wiceministra Stanisława Szweda) oraz Janusz Buzek. W miejsce dwóch ostatnich do „jedynek” aspirują radni Grażyna Nalepa i Roman Matyja, ale to mniej realna opcja.

Ciekawie wygląda sytuacja w okręgu nr 1 (m.in. Komorowice i Hałcnów). Tam cztery lata temu mandat zdobyło aż trzech kandydatów PiS (na pięć miejsc): Przemysław Drabek, Bronisław Szafarczyk i Karol Markowski. Ten ostatni - pomimo uzyskania ponad 1100 głosów - otrzymał teraz propozycję odległego miejsca na liście. Jak dowiedział się nasz portal, sytuację próbuje wykorzystać KWW Jacka Krywulta, który zaoferował Markowskiemu pierwsze miejsce na swojej liście.

Okrzesik nie popełni tego błędu

Nowości nie ma na listach wyborczych prezydenckiego klubu radnych. Na czołowych miejscach wystartować mają te same osoby, które otwierały listy w 2014 roku (m.in. obecni radni Leszek Wieczorek i Adam Ruśniak oraz Jacek Krywult). Miejsca na listach KWW Jacka Krywulta wystarczy również dla b. pełnomocnika prezydenta Henryka Juszczyka oraz Marcina Lisińskiego, który zmienił barwy polityczne zaledwie kilka tygodni po ostatnich wyborach, kiedy otrzymał mandat z listy Niezależnych.BB, ale przyłączył się do prezydenckiego klubu radnych.

Niezależni.BB na pewno nie popełnią błędu sprzed czterech lat i ich lider będzie teraz lokomotywą w wyborach do Rady Miejskiej. W 2014 roku kandydat na prezydenta Bielska-Białej startował do sejmiku śląskiego, ale pomimo bardzo dobrego wyniku nie otrzymał mandatu, gdyż progu wyborczego nie uzyskała lista, z której startował.

„Jedynki” na listach mogą być pewni Małgorzata Zarębska oraz Jerzy Bauer. Pewniakami są również Tomasz Wawak, przewodniczący Rady Osiedla Biała Krakowska, Daniel Kawka, prezes Fundacji Kuloodporni oraz Agnieszka Łyczko z Fundacji Mysikrólik. Jak ustalił nasz portal, niewykluczone, że z listy Niezależnych.BB w wyborach do Rady Miejskiej wystartuje Marek Podolski, były radny PO, który skonfliktowany z Jarosławem Klimaszewskim nie startował w wyborach samorządowych cztery lata temu.

Bartłomiej Kawalec