Aż 200 artystów z Bielska-Białej i regionu zostało przyjętych do 4. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych, który otwarto dziś w Starej Fabryce przy placu Żwirki i Wigury. Na publiczność czekają atrakcje na terenie całego miasta, czasem w tak niecodziennych okolicznościach, jak wiadukt kolejowy przy ul. PCK.

Prace festiwalowe prezentowane będą w Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Historycznym - Starej Fabryce, Galerii Fotografii B&B oraz Galerii PPP, a także w innych miejscach gotowych gościć różne przejawy kreatywności artystów, jak schronisko na Dębowcu czy górna stacja kolejki linowej na Szyndzielnię. Po raz pierwszy w historii festiwalu sami artyści zaproszą widzów do swoich pracowni. Nie tylko po to, by pokazać swój dorobek, ale by goście mogli poczuć atmosferę sztuki tam, gdzie ona powstaje.

Tradycją festiwalu jest dopuszczenie do udziału artystów, którzy tworzą interesujące prace, ale nie zawsze mogą pochwalić się dyplomem ukończonej wyższej uczelni plastycznej, np. twórców street artu. Dzięki tak poszerzonej formule festiwal jest znacznie bogatszy niż organizowane dawniej wystawy środowiskowe artystów zrzeszonych w ZPAP. Obok artystów dojrzałych, nestorów bielskiego środowiska, których średnia wieku nieraz przekracza 80 lat, w festiwalu biorą udział młodzi absolwenci lub jeszcze studenci ASP w kraju i za granicą.

- Jeśli chodzi o tematy, które interesują twórców z Podbeskidzia zaskakujące może być to, że artyści nie poruszają spraw związanych z bieżącą polityką czy wydarzeniami społecznymi, zwłaszcza nie robi tego młode pokolenie. Wśród artystów dojrzałych widać większą swobodę w posługiwaniu się krytyką społeczną: wprost (Czesław Wieczorek) lub bardziej metaforycznie (Teresa Sztwiertnia, Zdzisław Kudła) - mówi kurator festiwalu Agata Smalcerz.

Na najciekawszych artystów 4. BFSW czekają nagrody: m.in. Prezydenta Bielska-Białej (w wysokości 5 tys. zł) oraz w postaci wystaw indywidualnych artystów wybranych przez dyrektorów lub prezesów poszczególnych instytucji współtworzących festiwal: głównego organizatora Galerii Bielskiej BWA oraz współorganizatorów: Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Zarządu Okręgu ZPAP oraz Fundacji Centrum Fotografii (o festiwalu czytaj również w artykule W górach i w całym mieście. Gigantyczna ofensywa bielskiej sztuki!).

Program 4. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych:
29 czerwca 2018 - uroczyste otwarcie festiwalu/Stara Fabryka - Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, plac Żwirki i Wigury 8, godz. 18.00 (wręczenie nagród festiwalowych)
wernisaże wystaw:
- Galeria Fotografii B&B, ul. 1 Maja 12, godz. 17.30
- Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11, godz. 19.00
- Galeria PPP, Rynek 27, godz. 20.00
 
sobota, 7 lipca
- Szyndzielnia, górna stacja kolejki linowej, Stara Stacja, godz. 14.00 Beskidzkie Towarzystwo Fotograficzne - „BTF 2017", wernisaż wystawy
- Dębowiec, Gospoda na Dębowcu, godz. 17.00 Beata Bojda - „Etno", wernisaż wystawy
Uwaga! W Galerii Bielskiej BWA będą dostępne vouchery ze zniżką na przejazd kolejką linową na Szyndzielnię w dniu wernisażu. Liczba ograniczona
 
piątek, 13 lipca godz. 10.00-18.00
sobota, 14 lipca godz. 10.00-16.00

Dni otwartych pracowni:
- Pracownia Ceramiki Artystycznej Keramos Remigiusz Gryt, ul. Słowackiego 2b
- Pracownia Tamary Berdowskiej i Leszka Oprządka, ul. 11 Listopada 64a
- Studio Sowa Izabeli Ewy Ołdak, plac Ratuszowy 4
- Galeria Foto-Bo ul. Podcienie 11
 
piątek-niedziela, 27-29 lipca, wiadukt kolejowy przy ul. PCK Graffiti jam
 
Wystawy czynne będą do 26 sierpnia 2018. Portal bielsko.biala.pl jest patronem medialnym 4. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych. Szczegółowy program 4. BFSW znajdziesz na stronie www.galeriabielska.pl.

bb

Foto: Piotr Bieniecki