Siedmiu mężczyzn i żadnej kobiety - tak prezentuje się na dziś lista kandydatów na urząd prezydenta Bielska-Białej. Na nieco ponad pół roku przed wyborami portal bielsko.biala.pl chce poznać preferencje wyborcze bielszczan. Dzięki specjalnie przygotowanemu skryptowi uruchamiamy pierwszy sondaż prezydencki.  

Przedstawiamy listę osób, które albo zadeklarowały swój start w wyborach na urząd prezydenta Bielska-Białej, albo oficjalnie nie podjęły jeszcze decyzji o kandydowaniu, lecz ich udział w wyścigu o prezydencki fotel jest bardzo prawdopodobny. Uwzględniliśmy kandydaturę Jacka Krywulta, choć - według informacji naszego portalu - obecny prezydent miasta nie będzie ubiegał się o kolejną reelekcję. Na liście brakuje m.in. posła Jerzego Jachnika (Kukiz’15), Jarosława Hessa (partia Razem) czy Bronisława Foltyna (Wolność), którzy aktualnie nie planują kandydowania.

Wybory samorządowe odbędą się jesienią (możliwe terminy to 21 i 28 października lub 4 listopada). Zgodnie z przyjętą ordynacją wyborczą, nowa kadencja samorządowa trwać będzie pięć lat. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast nie będą mogli sprawować urzędu dłużej niż przez dwie kadencję.

Kandydaci na prezydenta Bielska-Białej w kolejności alfabetycznej

Janusz Buzek - 41 lat. Od 2003 roku prowadzi własną działalność gospodarczą, doradca przedsiębiorstw. W latach 2010-2014 wybrany z listy PO na radnego sejmiku śląskiego z okręgu bielskiego. Wiceprzewodniczący bielskiego okręgu partii Porozumienie. Autor bloga „O wspólnocie”, podejmującego tematykę społeczną. Organizator licznych debat publicznych. Zasiada w Radzie Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż niosącej praktyczną pomoc osobom pokrzywdzonym i zagrożonym wykluczeniem.

Przemysław Drabek - 39 lat. Od 2006 roku radny Rady Miejskiej, od ośmiu lat jej wiceprzewodniczący. Przez wiele lat kierował pracami biura poselskiego Jacka Falfusa. Od 2016 roku zatrudniony na stanowisku dyrektora ds. rozwoju w spółce Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki w Katowicach. Jako przedstawiciel wojewody śląskiego zasiada w radzie nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Cztery lata temu jako kandydat PiS ubiegał się o urząd prezydenta Bielska-Białej. Uzyskał trzeci wynik 21,49 proc. i nie wszedł do drugiej tury wyborów.

Jarosław Klimaszewski - 48 lat. Od 2008 roku jest prezesem zarządu Bezalin SA. Nadzorował proces prywatyzacji bielskiego przedsiębiorstwa, które od siedmiu lat należy do łódzkiego biznesmena. Od 2006 roku zasiada w Radzie Miejskiej w Bielsku-Białej, w latach 2007-10 oraz ponownie od 2014 roku jest jej przewodniczącym. Od czterech lat szef bielskiej PO i koalicjant prezydenta Jacka Krywulta.

Przemysław Koperski - 44 lata. Prawnik, ekspert ds. funduszy europejskich. Były radny powiatu bielskiego i sejmiku śląskiego (z listy SLD). Przez sześć lat kierował Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach, w latach 2010-14 był zastępcą prezydenta Częstochowy. Cztery lata temu jako kandydat SLD startował w wyborach na prezydenta Bielska-Białej (zdobył 4,03 proc. głosów), w 2015 roku walczył o mandat poselski z listy Zjednoczonej Lewicy (koalicja nie weszła do Sejmu). Działacz stowarzyszenia Wspólnie dla Bielska-Białej.

Jacek Krywult - 77 lat. Rządzi Bielskiem-Białą nieprzerwanie od 2002 roku, gdy po raz ostatni zaznał goryczy porażki, przegrywając w pierwszej turze wyborów z kandydatem lewicy Antoni Kobieluszem (15,11 proc. głosów, w drugiej turze wygrał - 66,12 proc.). Oficjalnie nie podjął decyzji co do swojej samorządowej przyszłości. Nieoficjalnie słychać głosy, że obecna, czwarta kadencja będzie jego ostatnią.

Janusz Okrzesik - 54 lata. Doktor nauk politycznych, zawodowo związany z Akademią Ignatianum w Krakowie. Działał w opozycji antykomunistycznej, w latach 1989-2001 poseł, a następnie senator RP. Czterokrotnie wybierany do Rady Miejskiej w Bielsku-Białej (m.in. z listy PO). Był prezesem TS Podbeskidzie, jest współautorem największych sukcesów klubu - awansu do ekstraklasy oraz półfinału Pucharu Polski. Cztery lata temu z listy Niezależnych.BB wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich w Bielsku-Białej (23,32 proc.). W decydującym starciu przegrał z Jackiem Krywultem (40,12 proc. głosów).

Mirosław Suchoń - 42 lata. Poseł na Sejm, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Nowoczesna. W przeszłości działał w Unii Wolności (był wiceprzewodniczącym bielskiego koła partii), dwukrotnie w latach 2006 i 2010 bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego Bielska-Białej. Przewodniczył Radzie Osiedla Karpackie. Zawodowo związany z branżą bezpieczeństwa systemów informatycznych. Zanim został posłem w 2015 roku, pracował w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej.

Aby wziąć udział w naszym sondażu, wystarczy kliknąć przycisk głosowania pod zdjęciem danego kandydata. Głosowanie potrwa do 25 marca godz. 12.00. Po upływie tego terminu przeliczymy głosy i ogłosimy oficjalne wyniki naszego sondażu. Głosowanie jest anonimowe, przy czym każdy może oddać tylko jeden głos.

Aktualizacja 25 marca godz. 12.05. Zakończyliśmy głosowanie. Głosy złożone po godz. 12.00 nie będą wliczone do wyniku kandydatów. Wyniki sondażu przedstawiamy TUTAJ.