Zmarł inż. Wiesław Wiatrak, wieloletni pracownik Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Samochodów Małolitrażowych BOSMAL, wykładowca bielskiej fili Politechniki Łódzkiej. Był konstruktorem legendarnego samochodu Beskid. Miał 84 lata. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek w Jaworzu.

Wiesław Wiatrak urodził się 1933 roku w Krakowie, ale od lat 70. związany był z Podbeskidziem. Był kierownikiem zakładu konstrukcji rozwojowych Ośrodka Badawczo-Rozwojowego w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Zajmował się m.in. wdrożeniem do produkcji towarowo-osobowej syreny bosto oraz modyfikacji fiata 126p.

Zgłosił kilkanaście patentów krajowych i zagranicznych. Na początku lat 80. opracował prototyp samochodu Beskid (wyglądem przypominający renault twingo, który wszedł do produkcji dekadę później). Aerodynamiczny, jednobryłowy kształt pojazdu sprawiał, że samochód cechował się bardzo niskim współczynnikiem oporu powietrza i niewielkim spalaniem paliwa (ok. 3,9 l na 100 km przy średniej prędkości ok. 90 km/h).

Z przyczyn ekonomiczno-politycznych władze PRL nigdy nie zdecydowały się na masową produkcję samochodu Beskid. Łącznie powstało siedem egzemplarzy tego modelu w czterech wersjach (jeden z nich znajduje się w przyzakładowym muzeum BOSMAL w Bielsku-Białej). Wiesław Wiatrak w latach 1983-99 wykładał w bielskiej fili Politechniki Łódzkiej (obecnie Akademia Techniczno-Humanistyczna).

Pogrzeb śp. inż. Wiesława Wiatraka obędzie się w poniedziałek, 20 listopada o godz. 14.00 w kościele pw. Opatrzności Bożej w Jaworzu.

bak

Foto: Muzeum Inżynierii Miejskiej