Marek Tomalik to mieszkający w Bielsku-Białej podróżnik, pisarz, dziennikarz radiowy. Kocha Australię, ale jeździ po całym świecie, aby na koniec wrócić do Lipnika i napisać kolejną książkę. Właśnie ukazała się szósta, lektura jak znalazł na chwile wytchnienia między wakacyjnymi atrakcjami.

„U ludzi” to najnowsza książka Marka Tomalika, będąca zbiorem reportaży, opowieści i rozmów przywiezionych z różnych stron świata. - Pociągiem z Bielska-Białej do Warszawy. Samolotem do Amsterdamu, Singapuru, Dżakarty, na Bali i jeszcze jednym na wyspę Flores. Trzema mikrobusami siedemset kilometrów górzystymi serpentynami z Labuan Bajo do Larantuki. Dalej przeładowanym do granic wytrzymałości promem na wyspę Lembata. Z Lowoleby, niewielkiej stolicy wyspy, jeszcze sześć godzin ciężarówką - górskim off-roadem - na jej południowy kraniec. I wreszcie wyśniona Lamalera - czytamy w rozdziale o wielorybnikach z Indonezji.

Tomalik pisze o ludziach, którzy zostają w pamięci na całe życie. O spotkaniach, które zmieniają perspektywę. O tym, że sens można znaleźć w spojrzeniu, uścisku ręki i prostej ludzkiej rozmowie. Jego opowieści są dalekie od dydaktyzmu, ocen. Faraonem jest handlarz z Kairu, Hobbitami - misjonarze na indonezyjskiej wyspie Flores, Aztekiem - przebywający okazjonalnie w czwartym wymiarze organizator festiwalu muzyki progresywnej na pustynnym krańcu Meksyku.

Z kilku dekad podróży, z kontaktów i obserwacji życia w różnych zakątkach świata wyłania się obraz dość oczywisty. Stare ludy, te z tradycją sięgającą setek i tysięcy lat, te bardziej izolowane, te najmniej z cywilizacją globalnej wioski XXI wieku zmiksowane, mają najwięcej życiodajnej wody. W pędzących na oślep, pogmatwanych czasach braku wartości, erozji autorytetów, nadmiaru drogowskazów sugerujących jak żyć, ta woda smakuje najlepiej. Jest czysta, chłodna, orzeźwiająca i niefiltrowana.

Jest to szósta książka bielskiego podróżnika, druga wydana nakładem National Geographic. Portal bielsko.biala.pl będzie miał bezpłatne egzemplarze dla Czytelników - o szczegółach poinformujemy wkrótce. Z Markiem Tomalikiem, autorem książki „U ludzi” będzie się można spotkać w czwartek, 20 lipca o godz. 18.00 w bielskiej kawiarni Imbryk przy ul. Orkana. To najlepsza okazja do zdobycia autografu.

rok

Marek Tomalik - bielszczanin, podróżnik, publicysta, pisarz, z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Organizuje wyprawy duchowo-przygodowe, nie tylko w australijski Outback (www.wsednosprawy.pl). Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły” oraz wielu innych imprez artystycznych. Menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Stały współpracownik National Geographic i Jazz Forum. Autor książek o podróżach, w tym trzech o Australii. Dziennikarz radiowy, przez 15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników „Globtroter”, przez kilka miał stałą rubrykę w Przekroju „Nastaw uszu!”. Zasiadał w jury Travelerów - prestiżowych nagród przyznawanych przez National Geographic, prowadził obrady kapituły Trzech Żywiołów. Dwukrotny laureat Kolosów. Znawca rynku nieruchomości. Australia to jego „miejsce na ziemi”, zawsze jednak wraca w Karpaty. Skąd? Z Australii, Singapuru, Malezji, Tajlandii, Birmy, Laosu, Indonezji, Indii, Nepalu, Sikkimu, Syberii (J. Bajkał), Laponii, Egiptu, Syrii, Libanu, Algierii, Brazylii, Meksyku, Peru, Boliwii i krajów Europy.