Spółka PKP PLK poinformowała, iż podpisana została właśnie umowa na rewitalizację odcinka linii kolejowej  Bielsko-Biała Lipnik - Wilkowice Bystra. Zaplanowane na lata 2017-2018 roboty o wartości 66 mln zł netto wykona konsorcjum firm: Intop Warszawa i „TOR”.

Na odcinku Bielsko-Biała Lipnik - Wilkowice Bystra przebudowane zostaną wszystkie perony do wysokości 76 cm, co znacznie ułatwi wsiadanie do pociągu. Projekt zakłada także wykonanie tzw. małej architektury w postaci wiat, ławek i tablic informacyjnych. Perony i drogi dojścia zyskają nowe oświetlenie i nowoczesne oznakowanie, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróżnych.

Przebudowanych zostanie jedenaście przejazdów kolejowo-drogowych (obecnie stan większości z nich jest fatalny, np. na ul. Straconki), wymieniona będzie nawierzchnia oraz zamontowana nowa samoczynna sygnalizacja i oświetlenie. Wszystkie przejazdy będą posiadały monitoring.

Realizacja projektu pozwoli na zwiększenie prędkości składów do 120 km/h (teraz 50-70 km/h). Będzie to możliwe dzięki wymianie 16 km torów wraz z 16 rozjazdami, które wyposażone zostaną w systemy elektrycznego ogrzewania. W planie jest przebudowa sieci trakcyjnej i naprawa wiaduktów mostów, przepustów i przejść pod torami (łącznie 29 obiektów ).

Celem rewitalizacji odcinka Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Zwardoń jest wzrost konkurencyjności kolei jako środka transportu. Prace na linii do Zwardonia mają zostać ukończone do roku 2023.

Krzysztof Kozik

Foto: archiwum