Kierując się do Węgierskiej Górki, skąd ma nastąpić oficjalny start, przy -20 st. Celsjusza przejechali dziś przez Lipnik i Straconkę. Supertraktorzysta Marcin Obałek i Piotr Śliwiński, który właśnie rozpoczyna dziesiątą podróż dookoła świata, Ursusem C-328 z 1964 roku jadą do Etiopii. I jeszcze dalej!

Trasa wyprawy: Węgierka Górka, Bańska Bystrzyca, gdzie dołączą dwie traktorzystki - Ula Kisiel Pańko i fotografka Monika Filipiuk-Obałek oraz pięciu Słowaków na Jawach Pionier, a dalej wspólnie przez Węgry, Słowenię, Włochy. 23 stycznia popłyną promem do Izraela. Stamtąd na kołach przez Egipt, Sudan do Etiopii, która będzie kulminacją pierwszego etapu Traktoriady 2017. Ursusa nazwanego Huzarem przygotował Klub Stary Traktor Bieszczady. Traktor ciągnie dom, czyli ciut  mniej wiekową przyczepę kempingową Niewiadów.

Projekt Traktoriada rozpoczął się w 2002 roku. To wtedy Ursus 6014 ruszył na podbój Ameryki Południowej. Dlaczego ciągnik rolniczy? Żadna maszyna nie daje takich możliwości w terenie, jak traktor. Zmieniające się załogi, zawsze pod komendą Marcina „Kaktusa” Obałka, pokonały 20 tys. km po drogach Argentyny, Boliwii, Chile, Peru i Urugwaju. Przejechali przez dżunglę amazońską, ośnieżone przełęcze andyjskie, największe słone jezioro świata, gorącą pustynię Atacama, pola gejzerów i bezkresną pampę.

Wrażenia, doświadczenia, trud i ogromna satysfakcja, godziny materiałów filmowych, dziesiątki artykułów i wywiadów - oto nieprzebrane skarby Traktoriady. Od dziś przed nimi 40 tys. km po czterech kontynentach! Bez sponsorów, toteż śmiałkowie liczą na strawę w domach po drodze, a tych którzy nie będą na ich trasie nieśmiało proszą o wsparcie. Oby tylko starczyło na paliwo do Ciapka, jak pieszczotliwie nazywają swój traktor.

Osoby i firmy, mogą wesprzeć projekt Traktoriada, przekazując 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego, którą jest Stowarzyszenie Popierania i Rozwoju Wiedzy o Ochronie Środowiska „Czysty Świat” - KRS 0000401501 z dopiskiem - cel szczegółowy Akademia Traktoriady. Relacje z wyprawy: www.traktoriada.pl i www.facebook.com/TraktoriadaTeam.

Tekst i foto: Marek Tomalik