Nekropolia w samym centrum miasta, a jakby jej nie było. Małymi krokami garstka wolontariuszy przywraca odebraną jej twarz. A ta skrywa się w bujnej, splątanej dekadami zieleni, pod koronami drzew, które same - i bez protestów - pomnikami zostały.

Dziś włamują się tu mniej ideologiczni złomiarze, kradnąc resztki krzyży i metalowych ogrodzeń. Nocne „czuwania” mają też menele i zbłąkane pary poszukujące wśród duchów erotycznych wrażeń. XXI wiek. Bezczeszczenie grobów jest gorsze od napaści na bezbronnych. Ciche im przyzwalanie jest odznaką słabości, sięga najniższych instynktów. I chyba nie powinno być nawet komentowane.

Cmentarz założono w 1833 roku po epidemii cholery na tzw. bielskim Syjonie, dzielnicy ewangelickiej, przy dzisiejszej ulicy A. Frycza-Modrzewskiego (wtedy Alumneum Gasse). W 1911 pochówki formalnie przeniesiono na cmentarz przy Listopadowej. Od 1945 roku grabiony i niszczony. Komunistyczne władze domagały się usunięcia niemieckojęzycznych nagrobków. Pogromcom, chcąc uchronić przed całkowitym unicestwieniem, pomogli … potomkowie tu pochowanych. Skuwając napisy, zamazując je farbą, strącając w nicość.

W dniu 7 marca br. poprowadziłem na Stary Cmentarz fotospacer w ramach warsztatów fotograficznych „Olympus - aparat, miasto i kawa”. Temat zaskoczył. Tydzień później, kiedy spadł śnieg, wróciłem w to miejsce ponownie. Co roku w dzień Wszystkich Świętych cmentarz jest otwierany i można go zwiedzić z przewodnikiem. Dziś zapraszam do wspólnego zwiedzania tego obiektu za pośrednictwem fotografii wykonanych podczas zimowego pleneru. Przejdziemy się?

Marek Tomalik

Foto: Marek Tomalik, Sławomir Berski/Olympus i Piotr Pryczek (uczestnik warsztatów). Podziękowania za pomoc w realizacji reportażu: Andrzej Baum i Łukasz Giertler.

Cmentarz szuka pomocy w akcjach wolontariatu. Kontakt: www.zapomnianycmentarz.sos.pl.

Marek Tomalik - bielszczanin z wyboru, absolwent LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej, podróżnik zafascynowany Australią, ale jeździł też m.in. do Singapuru, Malezji, Tajlandii, Birmy, Laosu, Indonezji, Indii, Nepalu, Laponii, Egiptu, Syrii, Libanu, Algierii, Brazylii, Meksyku, Peru, Boliwii. Długoletni dziennikarz Radia Kraków i Przekroju, pisze dla National Geographic, Jazz Forum, Kontynentów, Onetu, dla oficyn wydawniczych: Pascal i Wydawnictwa Naukowego PWN.