W klubie Miasto w Bielsku-Białej odbyła się wczoraj premiera filmu „Oblitus: Rise of the Forgotten”. Obraz zrealizowany przez bielskich twórców został zgłoszony do udziału w festiwalach filmowych. Będzie się też ubiegał o Oscara w kategorii „Krótkometrażowy film aktorski”.

Film krótkometrażowy w reżyserii bielszczanina Adama Aljovića przedstawia epizod z czasów II wojny światowej z udziałem żołnierzy polskiego pochodzenia służących w US Army. Projekcja trwa kilkanaście minut. Pod koniec pokazu i po niej wystąpił bielski zespół Harpago. Gitarzysta grupy Piotr Stopka jest także kompozytorem muzyki do filmu.

„Oblitus: Rise of the Forgotten” został zgłoszony do udziału w festiwalach filmowych, zarówno lokalnych, jak i światowych. Film przeszedł pierwszy etap procedury kwalifikacyjnej do Sundance Film Festival, największego na świecie festiwalu kina niezależnego. Został zgłoszony również do udziału w Berlinale. W połowie października będą znane pierwsze wyniki krajowych konkursów. Na wyniki z Sundance trzeba poczekać do końca stycznia.

Co dalej? - Pracujemy nad kolejną, dużo większą produkcją. Filmu o takiej tematyce jeszcze nigdy nie było. Jesteśmy na etapie zbierania dokumentów, materiałów, raportów historycznych. Będzie to film wojenny z polskim akcentem - powiedział nam reżyser Adam Aljović. W realizacji „Oblitus: Rise of the Forgotten” wzięły udział dwie bielskie grupy rekonstrukcyjne: SNAFU i GRH 78 Sturmdivision, a także kilkanaście osób i  firm związanych z naszym miastem.

Foto: Piotr Bieniecki