To już ostatni dzwonek, aby przygotować przedsiębiorstwo na e-kontrole podatkowe! Od lipca br. duże przedsiębiorstwa zostały zobligowane do obowiązkowego przesyłania danych z ewidencji VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 stycznia 2017 takim samym wymaganiom będą musieli sprostać mali i średni przedsiębiorcy.

Dzięki wprowadzeniu obowiązku wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego Ministerstwo Finansów liczy na skuteczne uszczelnienie systemu podatkowego, a co za tym idzie - na znaczące, bo kilkunastoprocentowe zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Warto zadbać, by przedsiębiorstwo było gotowe na zmiany odpowiednio wcześniej. Jednolity Plik Kontrolny (JPK) musi być wysłany do ministerstwa na czas, ponieważ niedopełnienie obowiązku będzie skutkowało sankcjami z kodeksu karnego skarbowego (ustawa z dnia 10 września 1999 r.).

Przez wprowadzenie obowiązku wysyłania z systemu informatycznego Jednolitego Pliku Kontrolnego, który dla przedsiębiorców nierzadko jest dużym wyzwaniem finansowym, kontrole skarbowe będą bardziej efektywne i sprawniejsze, gdyż urzędnik będzie miał narzędzia pozwalające na szybkie wykrywanie wszelkich błędów i anomalii. Wiele czynności odbędzie się niemal automatycznie, przez co można spodziewać się zwiększenia ilości kontroli skarbowych.

Jak przygotować przedsiębiorstwo do kontroli skarbowej?
1. Należy upewnić się, czy posiadany system zapewni spójność danych wygenerowanych z poszczególnych modułów, a także czy dane będą spójne w wymaganych strukturach oraz z informacjami przekazywanymi standardowo do urzędów skarbowych, jak np. deklaracje podatkowe.
2. Wygenerowane JPK zapisywane są w postaci plików .xml, które nie są czytelne dla użytkownika. Zatem sprawdzenie, czy wygenerowane dane są wolne od błędów lub uchybień jest praktycznie niemożliwe. 
Jest na to sposób!
Aby zweryfikować jakość wysyłanych do Urzędu Skarbowego danych, można skorzystać z nowatorskiej aplikacji Sage e-Audytor, która pozwala zidentyfikować potencjalne błędy czy pomyłki. Rozwiązanie na podstawie danych z JPK prezentuje również kondycję finansową przedsiębiorstwa w postaci czytelnych wykresów graficznych.

Z aplikacji Sage e-Audytor mogą skorzystać wszystkie przedsiębiorstwa, bez względu na rodzaj używanego oprogramowania do zarządzania firmą.

3. Wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z bezpłatnej wersji testowej Sage e-Audytora, który w bezpieczny dla przedsiębiorstwa sposób zweryfikuje wygenerowane w systemie dane pod kątem anomaliów czy błędów.

Do września 30 września 2016 aplikacja Sage e-Audytor będzie dostępna w atrakcyjnej, 14-miesięcznej ofercie. Dla pierwszych 20 klientów mamy kod rabatowy „SAGE_JPK” uprawniający do zniżki 5 proc. na zakup dostępu do platformy Sage e-Audytor.

4. Oprogramowanie Sage Symfonia ERP jako pierwszy w kraju system do zarządzania generuje pliki w ramach wymaganych struktur JPK. Specjalnie dla biur rachunkowych korzystających z oprogramowania Sage Symfonia producent przygotował dodatkowo aplikację Sage Asystent pozwalającą na wygenerowanie pliku JPK.

Zapraszamy wszystkich przedsiębiorców na Warsztaty z zakresu obsługi JPK w programach Sage Symfonia ERP oraz z obsługi aplikacji Sage e-Audytor, które będą organizowane systematycznie od 15 sierpnia 2016 przez Zorius.pl. Na hasło „GAZETA” udział w warsztatach będzie bezpłatny dla jednej osoby z firmy. 

Rekomendujemy dokładne zapoznanie się z tematem Jednolitego Pliku Kontrolnego, ponieważ ta podatkowa rewolucja docelowo będzie dotyczyła większości podmiotów. Według sondażu przeprowadzonego przez Sage, nadal wielu managerów i przedsiębiorców nie ma wystarczającej wiedzy o JPK, by uniknąć odpowiedzialności karno-skarbowej.

Zainteresowanych tematyką Jednolitego Pliku Kontrolnego zapraszamy do kontaktu.

Zorius.pl Sp. z o.o. Sp.K.

ul. Sempołowskiej 19, 43-300 Bielsko-Biała;  www.zorius.pl; [email protected], tel. 33 814 90 42; 600 240 780

 

Artykuł sponsorowany