Okres grzewczy trwa już od kilku tygodni. Na najbliższe dni, a zwłaszcza noce, synoptycy zapowiadają temperatury poniżej zera. Straż pożarna i kominiarze apelują więc o bezpieczne korzystanie z urządzeń grzewczych.

Bielsko-Biała i powiat bielski każdego roku są w ścisłej czołówce województwa śląskiego pod względem ilości zdarzeń związanych z podtruciem tlenkiem węgla. Ostatnio właśnie z tego powodu do szpitala trafiła 15-latka z Wilkowic oraz 8-latek w Czechowicach-Dziedzicach. Niestety, niewiele lepiej jest w innych powiatach, np. żywieckim czy cieszyńskim

Paweł Waszek z Beskidzkiego Cechu Kominiarzy mówi, że kluczem do bezpiecznego użytkowania mieszkań są regularne kontrole oraz czyszczenie przewodów kominowych przez kominiarzy. - To podstawa, o której nie wolno zapominać, a którą często wiele osób bagatelizuje. Co roku przypominamy też ludziom, że nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych w mieszkaniach i domach. Należy również stosować mikrowentylacje (pozycja klamki ¼ lub ¾ w zależności od rodzaju okna) lub też otwierać specjalne nawiewniki w oknach, które zostały w nie wyposażone, a także nie zatykać otworów nawiewnych w drzwiach łazienkowych.

Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to przede wszystkim gazowe podgrzewacze wody, kotły gazowe centralnego ogrzewania, kominki, piece węglowe lub olejowe.

bb