Dziś przed Urzędem Marszałkowskim w Katowicach oficjalnie przedstawiono nową inicjatywę samorządową Porozumienie CBS, które tworzą stowarzyszenia: Mieszkańcy Częstochowy, Niezależni.BB oraz Niezależni Sosnowiec.

Podczas konferencji prasowej poinformowano o powstaniu forum współpracy niezależnych organizacji samorządowych z Częstochowy, Bielska-Białej i Sosnowca, głównych miast „nieśląskiej” części województwa. - Deklarujemy rozpoczęcie wspólnej pracy na rzecz społeczności lokalnych, które reprezentujemy. Pragniemy przypominać wszystkim mieszkańcom naszego kraju, że nasze województwo to bogaty region pełen regionalizmów, lokalnych tożsamości i różnorodnych problemów. Często jednak zapomina się o istnieniu takich subregionów, jak Podbeskidzie, Ziemia Częstochowska i Zagłębie - czytamy w  deklaracji CBS (Częstochowa-Bielsko-Biała-Sosnowiec).

Inicjatorzy porozumienia przekonują, że wśród mieszkańców m.in. Bielska-Białej dominuje wrażenie, że dotychczas regionalizmy te są wykorzystywane raczej do wzmacniania pozycji Górnego Śląska niż do zrównoważonego rozwoju. - W Bielsku-Białej nie chcemy być tylko zapleczem dla Śląska. Jesteśmy ważnym, dużym miastem z dużym potencjałem - mówiła podczas konferencji bielska radna Małgorzata Zarębska, prezes stowarzyszenia Niezależni.BB.

 - Stanowczo sprzeciwiamy się budowaniu murów między poszczególnymi subregionami, faworyzowaniu jednych przed drugimi i tworzeniu atmosfery nieufności. Nie będzie zgody na decyzje, których skutkiem jest poczucie pokrzywdzenia i nierównego traktowania, niesprawiedliwego w stosunku do poszczególnych lokalnych potrzeb i ambicji - dodał Janusz Okrzesik z Niezależnych.BB.

Porozumienie CBS nie wyklucza utworzenia w przyszłości wspólnych struktur i startu w wyborach do sejmiku śląskiego.

bak