Około 250 mln zł ma kosztować przebudowa części ulic Cieszyńskiej i Międzyrzeckiej w Bielsku-Białej. Od 1 stycznia odcinki dróg, które mają być zmodernizowane, zakwalifikowane zostały do tras wojewódzkich. To jedyna możliwość, by miasto otrzymało dofinansowanie do planowanej inwestycji. Właściciele budynków, które trzeba będzie wyburzyć, otrzymają odszkodowania.

Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej, Wojciech Waluś poinformował nas, że lada dzień na stronie MZD pojawi się projekt, zgodnie z którym będzie realizowana przebudowa. Przypomniał także, że ponad miesiąc temu w Wapienicy zaprezentowana została koncepcja tej inwestycji. Mieszkańcy mogli składać swoje uwagi bezpośrednio lub dzięki ankietom, które wypełniali. Obecnie przygotowywany jest projekt techniczny przebudowy.

Większość chce rond

 - Biuro projektów zajmuje się wszystkimi uwagami. Analizuje je i wprowadza zmiany do koncepcji. Zadeklarowałem, że wszystkie osoby, które zgłaszały jakieś wątpliwości otrzymają od nas odpowiedzi na piśmie. I tak też się stanie - podkreśla dyrektor Waluś

Aby sfinalizować inwestycję, bielski samorząd musi skorzystać z unijnej dotacji, dostępnej w ramach nowej perspektywy finansowej. W tym wypadku liczy się czas. - Kto pierwszy będzie gotowy do realizacji projektu, ten otrzyma pieniądze. Jeśli zadanie nie będzie gotowe, to środków nie będzie. Aby uzyskać dodatkowe finansowanie, musimy więc jeszcze w tym roku uzyskać pozwolenie na budowę - wyjaśnia nasz rozmówca.

Zamiast skrzyżowań - ronda. Jak podkreśla Wojciech Waluś, tego chce większość osób, które korzystają z ulicy Cieszyńskiej i zgłaszały swoje uwagi do planowanej przebudowy. Dyrektor MZD zapewnia, że obecnie trwa projektowanie rond na najważniejszych skrzyżowaniach na tej trasie.

Odszkodowania dla właścicieli

Poszerzenie Cieszyńskiej będzie się wiązało z wejściem ekip budowlanych na działki, które bezpośrednio przylegają do ulicy, a należą do osób prywatnych. Wzdłuż Cieszyńskiej istnieje bardzo ciasna zabudowa. To nie tylko domy, ale także warsztaty, sklepy i wiele prywatnych inicjatyw gospodarczych. Tymczasem inwestycja zakłada poszerzenie całej drogi do układu dwóch jezdni. W każdy kierunku prowadzić będą dwa pasy drogi oddzielone zielenią. Pojawią się nowe chodniki i ścieżka rowerowa. W planach jest także budowa przejść podziemnych.

Wojciech Waluś przyznaje, że właściciele budynków, które trzeba będzie wyburzyć, otrzymają odszkodowanie zarówno za grunt, jak i wszystko to, co będzie się na nim znajdowało. - W skali całej inwestycji w grę wchodzi kilka takich sytuacji - informuje dyrektor MZD. Prace prowadzone będą na odcinku około 3,5 km - od Hulanki po nowe włączenie do ul. Międzyrzeckiej.

Przebudowa Cieszyńskiej, na której regularnie tworzą się ogromne korki, to dla prezydenta Jacka Krywulta jedna z priorytetowych spraw, które chce zrealizować podczas obecnej kadencji. Inwestycję zapowiadał w trakcie kampanii wyborczej przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi.

Anna Szafrańska