Działacze Kongresu Nowej Prawicy złożyli dziś w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej. Podpisy będzie można składać na stacjonarnych stanowiskach w centrum miasta.

Zgodnie z wnioskiem, bielszczanie powinni demokratycznie odpowiedzieć na pytanie - "Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Bielsku-Białej?". Zdaniem działaczy KNP, sondaże wskazują na potrzebę dyskusji w tej sprawie. Prezes bielskiego koła KNP Artur Popko uważa, że utrzymywanie Straży Miejskiej jest nieuzasadnione ekonomicznie. Przekonuje, że ze względów prawnych straż nie jest w stanie w pełni realizować swoich obowiązków.

Złożenie wniosku w Ratuszu umożliwia przeprowadzenie akcji zbiórki podpisów mieszkańców popierających tę inicjatywę. Kongres Nowej Prawicy zapowiada, że podpisy będzie można składać na stacjonarnych stanowiskach w centrum miasta. O poparcie wniosku działacze KNP będą również zabiegać w terenie, docierając bezpośrednio do domów bielszczan.

Podobne inicjatywy KNP w innych miastach nie wzbudziły na ogół większego zainteresowania mieszkańców. Np. w Pszczynie frekwencja podczas referendum wyniosła ok. 14 proc.

Tekst i foto: Piotr Bieniecki