Dziś w południe na ul. 11 Listopada (obok pomnika Reksia) w Bielsku-Białej odbędzie się happening, który zainauguruje ekologiczną sztafetę rowerową Fundacji Arka. Będą dwie wielkie, barwne flagi, aktorzy na szczudłach w strojach i bielscy rowerzyści. Do sztafety może dołączyć każdy, w każdym miejscu.

Aby dołączyć do akcji, wystarczy przejechać 10 km na rowerze, wejść na stronę www.sztafetarowerowa.pl oraz wpisać swoje imię i nazwisko, przejechaną trasę i ilość kilometrów. Uczestnicy mogą przesyłać do Arki relacje i zdjęcia ze swoich podróży rowerowych, które będą zamieszczane w kronice akcji na stronie sztafety. W nagrodę ekolodzy posadzą dla każdego uczestnika drzewo w pierwszym Rowerowym Lesie. Wszyscy uczestnicy akcji wezmą też w losowaniu gadżetów rowerowych i okolicznościowych koszulek.

Rowery mają dobroczynny wpływ na zdrowie i stan środowiska naturalnego. Systematyczna jazda poprawia kondycję, normalizuje poziom cukru we krwi, zwiększa pojemność płuc, natlenia krew, poprawia pracę serca. Rower nie wydziela spalin. Na www.sztafetarowerowa.pl jest kalkulator, który pozwala oszacować, na ile uczestnikom akcji wspólnie udało się ograniczyć emisję dwutlenku węgla. W Polsce udział samochodów w ogólnym zanieczyszczeniu atmosfery wynosi 30 proc., a w dużych miastach wzrasta nawet do 90 proc..

Jazda na rowerze ułatwia kontakt z naturą, zmniejsza napięcie i stres. Daję większą swobodę i szybkość w przemieszczaniu się po mieście, oszczędza czas. Nie naraża na wyczekiwanie w ulicznych korkach i wdychanie spalin. Projekt ?Ekologiczna Sztafeta Rowerowa? dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

bb