W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej od 22 lutego do 3 marca do puszek ze znaczkiem Caritas Polska zbierane były datki na rzecz Ukrainy. 28 lutego, w Klubie Teatralnym, podczas cyklicznej imprezy Teatr Tekstu, czytano ukraiński dramat i również zbierano datki.

Kulminacyjnym punktem akcji pomocowej był koncert ?Artyści dla Ukrainy? (foto), który miał miejsce 24 lutego. Wzięli w nim udział aktorzy TP: Marta Gzowska-Sawicka, Maria Suprun, Katarzyna Zielonka, Jadwiga Grygierczyk, Adam Myrczek, Kuba Abrahamowicz, Tomasz Lorek, Kazimierz Czapla oraz lokalni muzycy i zespoły muzyczne - Dzień Dobry, Zgredybillies, Vocal Sound, Besquidians, Anashim, Beata Przybytek, Wojciech Myrczek i Piotr Matusik.

 - Pomysł koncertu zrodził się spontanicznie, z potrzeby serca. Artyści wzięli w nim udział nieodpłatnie. Atmosfera była wspaniała. Ze sprzedaży biletów uzyskaliśmy trzy tysiące złotych - mówi Artur Szczęsny z Teatru Polskiego. Pieniądze zebrane z puszek oraz dochód z koncertu zostały wysłane na Ukrainę za pośrednictwem Caritasu. Spożytkowano je na zakup leków i żywności.

Teatr Polski postawił na wsparcie finansowe, gdyż nie było szans, aby przez ukraińską granicę przerzucić pomoc rzeczową. - Granica jest opanowana przez państwowych urzędników, obstających po stronie starego porządku. Odbywa się więc szukanie dziury w całym. A to darom rzekomo brakuje atestów, a to nie ma dokumentów potwierdzających, kto je odbierze, a to może być w nich ukryta kontrabanda. Wyciągane są wszelkie możliwe argumenty, aby tylko utrudnić pomoc - tłumaczy Krystyna Magda-Żabińska, wykładowca na Wydziale Studiów Międzynarodowych Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej, zaangażowana w organizację pomocy rzeczowej dla Kijowa.

WSA postanowiła pomóc nie bez przyczyny. W murach uczelni studiuje - jak już pisaliśmy - 41 studentów z Ukrainy. Postawiono na zbiórkę ciepłych rzeczy - koców, śpiworów, kurtek. Zbiórka miała być sygnałem dla ukraińskich studentów, że nie są pozostawieni sami sobie, mogą liczyć na pomoc i pomoc ta ma konkretny wymiar. WSA zbierała odzież od 28 stycznia do 12 lutego. Bielszczanie przynosili najczęściej ciepłe koce i kurtki. - Wszystko w bardzo dobrym stanie, a jedna z firm podarowała nowe ubrania - wzrusza się Krystyna Magda-Żabińska.

Dwa razy w tygodniu zebrane rzeczy odbierali przedstawiciele Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ ?Solidarność? w Katowicach i przekazywali do Kijowa. Akcję trzeba było przerwać ze względu na trudności na granicy. - Będziemy obserwować, jak sytuacja się rozwija. Jeżeli będzie to możliwe, wznowimy zbiórkę - zapowiada nasza rozmówczyni.

Z protestującymi Ukraińcami solidaryzuje się też Żywiecczyzna. Pod koniec lutego powstał w Żywcu Komitet Obywatelski ?Wspólna Ukraina?. 4 marca zorganizował na żywieckim Rynku solidarnościową akcję połączoną ze zbiórką pieniędzy. Na Rynku pojawił się Michał Szymczyk, który był na kijowskim Majdanie, spotykał się z protestującymi, robił zdjęcia i opowiedział o wydarzeniach z perspektywy bezpośredniego uczestnika.

Akcję wsparli miejscowi artyści i zespoły - Małe Kino, Patrycja Bakaj, Żywczanie, Wiktoria Bazyliańska, B-Boys. Całość zakończyła się mszą w konkatedrze w intencji pokoju na Ukrainie. Wydarzenie wsparli burmistrz Antoni Szlagor i Miejskie Centrum Kultury.

Beata Stekla (Kronika Beskidzka)