W Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach ruszyła wczoraj 16. Bielska Zadymka Jazzowa. Na początek wystąpił polski duet z międzynarodowymi sukcesami. Później było już trio - legend w świecie jazzu w światowym repertuarze.

Podczas inauguracyjnego koncertu tegorocznego Lotos Jazz Festival wystąpił duet Wojciech Myrczek (wokal) i Paweł Tomaszewski (fortepian). Myrczek czuł się, jak u siebie w domu, gdyż pochodzi z Czechowic-Dziedzic. Od kilku lat odnosi międzynarodowe sukcesy. Jest m.in. laureatem prestiżowego Shure Montreux Jazz Voice Competition 2013 w Szwajcarii.

Później na scenie zobaczyliśmy The Trio of  Oz - grające jazz z elementami funky i rocka. W zespole występują muzycy legendarni w świecie jazzu: Omar Hakim (perkusja), Rachel Z (fortepian), Jon Toscano (kontrabas). Trio na koncertach zabiera widzów w magiczną podróż, wykonując nowatorskie interpretacje utworów znanych z repertuaru takich zespołów, jak Nirvana, Depeche Mode czy Police. Po koncercie, uczestnicy Zadymki zostali przewiezieni do klubu festiwalowego w bielskiej Sferze, gdzie występował zespół Turbis Trio.

Uwaga! Dziś początek internetowych transmisji na żywo. Koncert Miguel Zenon Quartet oraz Dianne Reeves obejrzysz tutaj. Nasz portal jest patronem medialnym Lotos Jazz Festival - 16. Bielskiej Zadymki Jazzowej (program imprezy znajdziesz tutaj).

Tekst i foto: Piotr Bieniecki