Ilość projektów do ewentualnej realizacji w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego Bielska-Białej wciąż rośnie. Do poniedziałkowego wieczora zgłoszono już ich blisko trzydzieści. Część autorów pomysłów inwestycyjnych postanowiła na własną rękę zająć się promocją swoich dzieł. Temu celowi służyło spotkanie w bielskim ?Bazyliszku?.

Spotkanie autorów projektów z dziennikarzami zorganizował radny Roman Matyja. - Już teraz widać, że budżet obywatelski, to strzał w dziesiątkę, to sukces mieszkańców naszego miasta - przekonywał zebranych w kawiarni ?Bazyliszek?. - Ponieważ obecnie na stronie internetowej budżetu pomysły przedstawione są tylko hasłowo, cześć autorów postanowiła nie czekać i samemu zachęcić bielszczan do głosowania na ich koncepcje.

Wypoczynek na osiedlu

Grażyna Tronkowska z osiedla Beskidzkiego zaprezentowała w kawiarni dwa projekty. - Zgłosiliśmy projekt budowy miejsca do rekreacji, gdzie mieszkańcy mogliby rozłożyć w lecie koc, odpocząć, zorganizować grilla czy spotkanie towarzyskie - tłumaczyła pani Grażyna. - Na naszym osiedlu mieszka prawie dziewięć tysięcy osób, a takiego miejsca nie ma.

Drugi z projektów dotyczy rozbudowy istniejącego parkingu osiedlowego o dodatkowe 80 miejsc postojowych.

A może kawiarnia?

Przedstawicielka osiedla Złote Łany przekonywała do budowy nowoczesnych wiat przystankowych, oświetlenia istniejącej na osiedlu ścieżki rowerowej oraz częściowego remontu nawierzchni jednej z ulic.

Koncepcję powstania kawiarni obywatelskiej przedstawił Jarosław Hess. - Kiedyś znane one były pod nazwą klubokawiarni - mówił autor pomysłu. - Byłoby to miejsce, gdzie można się spotkać przy taniej kawie czy herbacie, podyskutować, przeczytać prasę, a nawet książkę. Pan Jarosław uważa, że do tych celów może zostać zaadaptowane puste obecnie pomieszczenie w BWA, gdzie w przeszłości działał podobny klub. - Wystarczyłoby na to ok. 50 tys. zł. Może bielszczanom spodoba się ta koncepcja. Mam nadzieję.

Plac czy obelisk

Budowy placu św. Krzysztofa chce natomiast Rada Osiedla Bielsko Południe. - Zostałby w tym miejscu zlokalizowany bardzo potrzebny parking - twierdził Tadeusz Wojciuch. - Ale byłyby tam również stoiska do prezentowania twórczości osób niepełnosprawnych.

Były radny Adam Michalski z Mikuszowic Krakowskich proponuje budowę obelisku, który upamiętniłby istnienie nad rzeką Białą obozu niemieckiego w czasach II wojny światowej. - Niemcy sprowadzili więźniów z Auschwitz, którzy pracowali nad umocnieniem rzeki. W tamtym czasie Biała wylała i zagroziła okolicznym zakładom - wyjaśnił pan Adam.

Szkolenie dla urzędników

Edward Kołek promował projekty dotyczące terenów Hałcnowa, w tym stworzenia terenów rekreacyjnych z prawdziwego zdarzenia i budowę przenośnej estrady. Inny bielszczanin, Bogumił Kanik zaprezentował koncepcję powołania grup rekonstrukcyjnych wykorzystywanych przy obchodach upamiętniających ważne wydarzenia państwowe. - To uatrakcyjniłoby takie obchody i miałoby spory walor edukacyjny - tłumaczył pan Bogumił, który przedstawił też pomysł przeprowadzenia szkolenia dla 300 urzędników z różnych bielskich instytucji z zakresy użycia defibrylatora, a także budowy klubu ?Czas Seniora? na osiedlu Wojska Polskiego

Koncepcji i projektów jest coraz więcej. Można je składać tutaj do najbliższego piątku. Później będą weryfikowane przez specjalną komisję. Głosowanie zaplanowano na kwiecień.

Tekst i foto: Krzysztof Oremus