Jest szansa na odnowienie ostatniej istniejącej w Bielsku-Białej mozaiki Ignacego Bieńka. Pod warunkiem, że pomysł ten zyska poparcie bielszczan w ramach konkursu na projekty finansowane z budżetu obywatelskiego. Takich możliwości nie było, gdy kilkanaście lat temu burzono wielką mozaikę bielskiego artysty na ścianie fabryki Welux przy ul. Leszczyńskiej.

Wniosek o ujęcie wspomnianego projektu w budżecie obywatelskim na rok 2014 lada moment zostanie oficjalnie zgłoszony przez pomysłodawcę i organizatora, bielszczanina Macieja Chrobaka. - Od dawna interesuję się artystycznymi dokonaniami Ignacego Bieńka - mówi autor projektu. - To nasz rodzimy artysta, który popadł w zapomnienie, a przecież stworzył nietuzinkowe dzieła. Wiadomo niestety, jak jego twórczość została potraktowana.

Pomogły publikacje

Pomysł otoczenia opieką ostatniego dzieła Bieńka - mozaiki przy ul. Partyzantów, zrodził się m.in. po artykule Bierność, to ciche przyzwolenie w portalu bielsko.biala.pl. - Wtedy jeszcze nie było decyzji o utworzeniu budżetu obywatelskiego, więc zastanawiałem się, jak przekonać władze miasta, by zadbały o to dzieło - tłumaczy Maciej Chrobak. - Na szczęście, teraz pojawiła się szansa projektu obywatelskiego i w tym właśnie ja oraz wielu bielszczan upatrujemy możliwość zachowania dla potomnych mozaiki z ulicy Partyzantów.

Projekt zakłada otoczenie mozaiki opieką, a przede wszystkim jej odnowienie, specjalistyczne czyszczenie, uzupełnienie ubytków i zabezpieczenie przed negatywnymi skutkami warunków atmosferycznych.

Twórcy popierają projekt

 - Jest już fachowy kosztorys wykonany przez pracownię konserwatorską. Wynika z niego, że na całość potrzeba 50 tys. zł - informuje autor projektu. - To nie jest dużo, gdy weźmie się pod uwagę cały budżet obywatelski. Mam nadzieję, że bielszczanie zagłosują na ten właśnie projekt.

Jak dowiedział się nasz portal, projekt ratowania dzieła Ignacego Bieńka poparli m.in. Artur Pałyga - dramatopisarz, Grzegorz Bieniek - syn artysty, Jerzy Batycki - dyrektor Bielskiej Zadymki Jazzowej, Iwona Purzycka - dyrektorka muzeum w Bielsku-Białej, Lidia Sztwiertnia - rzeźbiarka, Katarzyna Górna-Oremus - dziennikarka, Franciszek Kukioła z galerii Wzgórze oraz Sławomir Belczyk - prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie.

Mozaika przy ul. Partyzantów powstała na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ub. wieku na zamówienie dyrekcji bielskich zakładów Welux. Artysta stworzył ją na murze otaczającym wówczas zakładowy oddział ?B? - dziewiarnię (o innych projektach zgłoszonych do realizacji z tegorocznego budżetu obywatelskiego pisaliśmy w artykule Bielszczanie sypią projektami).

Patryk Mat