Mokate - zagraniczna nazwa polskiej firmy? Nazwa Mokate jest akronimem powstałym ze słów Mokrysz, Kazimierz, Teresa czyli nazwiska i imion moich rodziców - właścicieli firmy mówi Sylwia Mokrysz.

 
Mokate to grupa dziewięciu przedsiębiorstw, w których pracuje łącznie ponad 1500 osób. Wytwarza około 1200 produktów, które eksportowane są do niemalże wszystkich krajów świata. Zakłady Mokate zlokalizowane są m.in. w Polsce (Ustroń i Żory) oraz Czechach i na Słowacji. Ta polska firma jest jednym z największych producentów kawy rozpuszczalnej i herbaty w Polsce, w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Oraz, o czym nie wszyscy wiedzą, to również czołowy producent półproduktów do przemysłu spożywczego w Europie. Ta nazwa jest bardzo dobrze znana wszystkim mieszkańcom Bielska-Białej.
 
Skąd się wzięła nazwa "Mokate". To pytanie zadajemy Sylwii Mokrysz z Zarządu Firmy.
 
"Faktycznie, nazwa brzmi 'zagranicznie', jak gdyby wzięta była z języka włoskiego. A tak naprawdę jest skrótowcem (inaczej akronimem) powstałym ze słów "Mokrysz, Kazimierz, Teresa" czyli nazwiska i imion moich rodziców - właścicieli firmy. Mokate to jedna z niewielu polskich marek, wykreowanych całkowicie i od podstaw w powojennej historii gospodarczej Polski? - mówi Sylwia Mokrysz.
Konstrukcja słowna: MOkrysz ? KAzimierz ? TEresa została stworzona w roku 1990. Nazwa trafiła w gusta konsumentów, znawcy przedmiotu podkreślali jej doskonały marketingowy wydźwięk. Budziła pozytywne skojarzenia, podświadomie kojarzyła się z kawą; "MO" łączyło się jakoś z "MOKKĄ", "KA" nawiązywało do "KAWY". 
 
"Mokate jest nazwą jednocześnie nowoczesną i tradycyjną. Przez lata obecności na rynku przeniknęła do języka potocznego -  stała się synonimem cappuccino. Zdarza się często, że klienci w sklepie myśląc o cappuccino mówią: "proszę Mokate". Pani zza lady podaje cappuccino. Najczęściej jest to cappuccino firmy Mokate, ale bywa, że jest to i produkt konkurencji? - dodaje Sylwia Mokrysz.

 

Inne artykuły dotyczące firmy Mokate i założycieli:

http://www.forbes.pl/tagi/8694/teresa-mokrysz/1

http://twarzebiznesu.pl/artykuly/592360,teresa_mokrysz_jak_urzedniczka_z_ustronia_stworzyla_rodzinna_firme_mokate.html

http://www.biztok.pl/Szukaj/Teresa+Mokrysz

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/777497,teresa-mokrysz-najbogatsza-kobieta-na-slasku-wg-miesiecznika-forbes,id,t.html

Mokrysz Teresa - youtube