W miniony weekend w Bielsku-Białej odbył się piąty półfinał konkursu BlogerChef, podczas którego blogerzy przygotowywali dania w stylu azjatyckim. Podniebienia jurorów zdobył deser kokosowy z mango, pistacjami i limonką. Jego autorka awansowała do czerwcowego finału.

Konkurs BlogerChef jest innowacyjnym projektem adresowanym do osób prowadzących blogi kulinarne. Półfinały konkursu odbywały się co miesiąc w najlepszych restauracjach w kraju. W każdym z nich uczestniczyło ośmiu blogerów, którzy przygotowywali autorskie menu składające się z dania głównego i przystawki bądź deseru. Pięciu finalistów zmierzy się o tytuł pierwszego w Polsce BlogerChefa.

Wczoraj do grona finalistów konkursu BlogerChef dołączyła Małgorzata Jaszczyk, autorka bloga tapasdecolores.blogspot.com oraz deseru kokosowego z mango, pistacjami i limonką, który podbił podniebienia jurorów. Spore uznanie zdobyła również azjatycka zupa z ananasa i chili oraz mus z kandyzowanego imbiru. Zaprezentowała je zdobywczyni drugiego miejsca, Anna Grzesiak.

Bielski półfinał odbył się w miniony weekend w restauracji ?Dworek?. Kolejne niespodzianki czekają na blogerów podczas wielkiego finału konkursu w dniu 22 czerwca, który odbędzie się w Columna Medica w Łasku k. Łodzi. Nasz portal był patronem medialnym piątego półfinału konkursu BlogerChef. Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziesz na Fb.

bb

Foto: Agnieszka Gogolewska