Kuchnia śródziemnomorska, Europy Zachodniej, Środkowej i Wschodniej, kuchnia amerykańska - to tematy półfinałów konkursu BlogerChef, które od początku br. odbywały się w restauracjach w całej Polsce. Majowy półfinał zobaczymy w ten weekend w Bielsku-Białej.

Konkurs BlogerChef jest innowacyjnym projektem skierowanym do osób prowadzących blogi kulinarne. Półfinały konkursu odbywają się co miesiąc od stycznia do maja w najlepszych restauracjach w kraju. Zgłoszenia do półfinałów przyjmowane są poprzez aplikację w Fb. Do półfinału zostaje zakwalifikowanych ośmiu blogerów, których zadaniem jest przygotowanie autorskiego menu składającego się z dania głównego i przystawki bądź deseru. Blogerzy mają na to dokładnie godzinę i trzech innych blogerów do pomocy.

W ten weekend w bielskiej restauracji ?Dworek? prowadzonej przez szefa konkursowego jury - Mirka Drewniaka, odbywa się ostatni, piąty półfinał. Jego uczestnicy zaprezentują swój kulinarny kunszt, tworząc autorskie dania inspirowane kuchniami Azji. W karcie dań, które powstaną podczas sobotniego półfinału są m.in. zielone curry z dorszem, krewetki w mleku kokosowym i babeczki z pastą pandanową. Zwycięzca - obok czterech pozostałych półfinalistów - już w czerwcu będzie walczył o tytuł pierwszego w Polsce BlogerChefa.

Wczoraj w "Dworku" odbył się interaktywny pokaz kulinarny, którego tematem przewodnim była kuchnia Dalekiego Wschodu. Eksperci kulinarni i dietetyk pokazali, jak doprawiać i przyrządzać drób oraz zaprezentowali walory mięsa z piersi kurczęcej i indyczej z certyfikatem QAFP. Nasz portal jest patronem medialnym bielskiego półfinału konkursu BlogerChef. Więcej o konkursie dowiesz się tutaj.

bb