Przedstawienia teatralne, warsztaty i słodkie niespodzianki - takie atrakcje czekały na małych uczestników festynu. Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa obchodzony był po raz pierwszy 21 marca ub. roku w siedzibie ONZ. - Pamiętamy o nim także w polskich miastach: Krakowie, Warszawie czy Katowicach - mówi Urszula Fijak, wiceprezes Stowarzyszenia "Wielkie Serce". Są to miasta, w których działają stowarzyszenia "Szansa", "Razem" czy "Bardziej Kochani" - Na Podbeskidziu jednak to my jesteśmy głównym inicjatorem obchodów - dodaje.

Wiosenny projekt

Festyn integracyjny zorganizowany został również w ramach projektu "Wiosenne Zabawy Kulturalne". To kampania społeczno-kulturalna promująca integrację osób niepełnosprawnych. - Akcja ma pokazać, że osoby chore mogą działać w dziedzinie kultury i sztuki, mają duży potencjał - tłumaczy Urszula Fijak.

Podczas festynu przedszkolaki zaprezentowały przedstawienia o tematyce wiosennej. Wcześniej uczestnicy obchodów mogli posłuchać wiersza i zobaczyć taniec w wykonaniu dzieci z Zespołem Downa. - Dzieci zdrowe i niepełnosprawne potrzebują wspólnej zabawy - podkreśla wiceprezes Stowarzyszenia "Wielkie Serce". - Nie ma wtedy między nimi żadnych barier, widać współpracę.

Tańczyli, malowali i śpiewali

Uczestnicy festynu mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych. - Dzisiejsze zajęcia będą związane z terapią ruchu, czyli z choreoterapią. Będzie duży nacisk na wymowę gestu, pojawią się ćwiczenia oddechowe, ale również układy taneczne - mówiła przed warsztatami prowadząca Lucyna Apryjas. Jak podkreślała, najważniejsza nie jest nauka kroków, ale emocje dzieci. - Uczestnicy takich warsztatów zdają sobie sprawę, że to nie tylko taniec. To otwarcie się, pozbycie stresu.  Podczas zajęć jedno z dzieci nawet popłakało się, ale nie ze smutku tylko pod wpływem pozytywnych emocji - wspomina instruktorka.

Oprócz warsztatów tanecznych, na dzieci czekały zajęcia plastyczne i muzyczne. Warsztaty plastyczne poprowadziła psycholog Katarzyna Patykiewicz przy wsparciu wolontariuszy z bielskiego Liceum Plastycznego. Zadaniem dzieci było przygotowanie ilustracji do książeczki z wierszami o wiośnie. Z kolei uczestnicy warsztatów muzycznych mogli nauczyć się "wiosennych" piosenek z wykorzystaniem prostych instrumentów muzycznych, takich jak tamburyna czy dzwonki. Zajęcia poprowadził muzykoterapeuta Piotr Paszyna.

Integracyjne przedszkola

W festynie wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 11 z Czechowic-Dziedzic i z bielskiego prywatnego Przedszkola "Miś i Przyjaciele".  Są to integracyjne placówki, do których uczęszczają zarówno dzieci zdrowe, jak i niepełnosprawne. Jak tłumaczy Urszula Fijak, w takim przedszkolu grupa liczy około dwudziestu dzieci, w tym pięcioro niepełnosprawnych. Chore dzieci mogą naśladować zdrowe, obserwować ich zachowania i wiele się nauczyć. Przede wszystkim jednak nie czują się odrzucone. W Bielsku-Białej działają również dwa publiczne przedszkola integracyjne: przy ul. Korzennej i przy ul. Łagodnej.

Tekst i foto: Anna Bodzek