Jest to wyjątkowy projekt przygotowany przez zawodowych artystów, którzy na stałe związani są z Bielskiem-Białą. Jak sami twierdzą, są zaskoczeni, że ich interpretacja pieśni żydowskich spotkała się z tak ciepłym przyjęciem. Nie tylko wśród koneserów muzyki, ale również miłośników historii i tradycji. Anashim po hebrajsku oznacza jedno słowo - Ludzie.

Wędrowiec, który tego dnia dotarł na promocję książki dr Jacka Proszyka "Życie według wartości. Żydowscy liberałowie, ortodoksi i syjoniści w Bielsku-Białej, był zaskoczony. Tego wieczoru bowiem w Sali Redutowej Pod Orłem - oprócz wyśmienitej literatury - poczuł na własnej skórze kulturę żydowską.

Wyjątkowy pod każdym względem

Muzyka i słowa, które usłyszał wywarły na nim niezatarte wrażenie. Trudno się też dziwić. Artyści, którzy po raz pierwszy wykonali wspólnie utwory uznane za zapomniane, odkopane z zakamarków pamięci, pokryte patyną czasu, odżyły na nowo. Projekt "Sekretny Ogród" okazał się wyjątkowy pod każdym względem.

Za jego sukcesem stoją ludzie, którzy spotykali się przy różnych okazjach - czy to zawodowych, czy towarzyskich. Czasem po prostu przypadkiem. Zdarzało im się wzajemnie słuchać, oglądać, a także podziwiać nawzajem jako artystów. Ich drogi przecięły się w jednym momencie ich życia i indywidualnych karier po to, by spotkać się przy realizacji koncertu złożonego z pieśni żydowskich.

Marta Gzowska-Sawicka, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, po kilku kolejnych bardziej lub mniej przypadkowych spotkaniach z muzykami postanowiła zebrać zespół znakomitych czterech instrumentalistów, by zbudować program odbiegający od znanych utworów ?Miasteczko Bełz? czy ?Hava nagila?. - W swych poszukiwaniach odkrywała stopniowo, dla siebie samej i przede wszystkim dla publiczności, bogactwo kultury żydowskiej. Składają się na nią piękne pieśni, które w znakomitej większości nie zabrzmiały do tej pory w języku polskim. Przy ogromnej pomocy filologicznej Magdaleny Kuchejdy powstały nowe teksty ubrane w formę literacką przez Martę - mówi Katarzyna Zielonka, managerka zespołu.

Odważna decyzja artystów

Na projekt składa się kilka nurtów - od poezji poprzez utwory sięgające swoimi korzeniami do tradycji aszkenazyjskiej po sefardyjską, a kończąc na ludowej wizji świata. - Wszystkie obrazują różnorodność i niezgłębione bogactwo tego dziedzictwa rozrzuconego po całym świecie. Po to, by w końcu znów nazwać je jednym mianem - pieśni żydowskich - tłumaczy Marta Gzowska-Sawicka.

Projekt spotkał się z ciepłym przyjęciem. Dlatego artyści podjęli odważną decyzję o utworzeniu zespołu "Anashim"  i kontynuowaniu pracy nad płytą. Najbliższy koncert odbędzie się 24 kwietnia w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Dla naszych Czytelników będziemy mieli darmowe zaproszenia na ten koncert. Konkurs - wkrótce. Strona zespołu - www.anashim.pl.

Skład zespołu "Anashim"

Marta Gzowska-Sawicka - aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, autorka tekstów i scenariuszy m.in. "Miłość ci wszystko wybaczy" czy "Ja w podróży", w 2011 nominowana do nagrody Marszałka Województwa Śląskiego ZŁOTA MASKA za dwie role: Tatiany w "Nowym Wyzwoleniu" w reż. E. Marciniak i Matti w "Takiej fajnej dziewczynie jak ty" I. Villqista. Matka w nagradzanej wielokrotnie "Zbrodni" w reż. E .Marciniak.

Wojciech Golec - akordeonista, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, współpracował m. in. z Michałem Urbaniakiem, Józefem Skrzekiem, Włodzimierzem Korczem, Alicją Majewską. Współzałożyciel folkowej formacji Besqidians, pedagog POSM w Bielsku-Białej, wykładowca UŚ w Cieszynie.

Eugeniusz Kubat - muzyk jazzowy, kontrabasista, gitarzysta basowy, brał udział w realizacji albumów płytowych wielu wykonawców, w tym Ryszarda Rynkowskiego oraz braci Golec. Koncertował z Golec uOrkiestra i zespołem Akurat.

Krzysztof Maciejowski - skrzypek, kompozytor, autor muzyki teatralnej i filmowej. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie kompozycji i aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat nagrody Marszałka Województwa Śląskiego ZŁOTA MASKA za muzykę do spektaklu "Testament Teodora Sixta". Współpracował z teatrami Rampa, Komedia i Kamienica w Warszawie. Współtwórca zespołu Dzień Dobry. Jako kompozytor i aranżer, współpracuje m. in. z Golec uOrkiestra, Mietkiem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim,

Marcin Żupański - saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie kompozycji i aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat wielu prestiżowych nagród, współpracował z Markiem Grechutą, Urszulą Dudziak, Stanisławem Sojką, Grzegorzem Turnauem, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem-Wróblewskim. Wykładowca Instytutu Muzyki UŚ w Cieszynie.

Repertuar zespołu "Anashim"

"Sekretny ogród"- ("Secret garden") muz. Chava Albertstein sł.Rachel Shapira
"Złocisty paw" (" Di goldene pave ") muz. Chava Alberstein sł. Anna Margolin tł. Marta Gzowska-Sawicka
"Będziesz szedł poprzez pola" ("At telchi basade") muz.Chim Barkani sł. Leah Goldberg tł. Marta Gzowska-Sawicka
"Rabbi Tam"- muz. Hertz Rubin sł. Itzik Manger tł. Magdalena Kuchejda i Marta Gzowska-Sawicka
"Stokrotki" ("Margaritkeleh" lub " Tra-la-la-lo" ) muz.Zalman Shneur tł. Magdalena Kuchejda i Marta Gzowska-Sawicka
"Katarynka" z repertuaru Karstina Troyke ("Di Katarinke") tł. Marta Gzowska-Sawicka i Magdalena Kuchejda
"Nayer sher" muz. Abraham Ellstein tł. Marta Gzowska-Sawicka
"Chyba zbyt mocno kocham cię" (" Ikh hob dikh zufiel lieb") muz. Alexander Olshanetsky sł. Chaim Samuel Tauber tł. Marta Gzowska-Sawicka
"Studnia" ("Di krenitse") muz. Chava Alberstein sł. Itsik Manger tł. Marta Gzowska-Sawicka
"Josele klezmer" ("Josele der klezmer" z rep. Theodora Bikiela) - tł. Magdalena Kuchejda i Marta Gzowska-Sawicka
"Chanuka gelt" (sł. i muz. The Klezmatics) tł. Marta Gzowska-Sawicka
"Rodzynki i migdały" ("Rozinkes mit mandelen") sł.tradycyjne muz. Abraham Goldfaden - tł. Marta Gzowska-Sawicka
"Otwórz drzwi kochana" ("Avrix mi galanica") sł. i muz. tradycyjne - tł. Marta- Gzowska- Sawicka
"Shnirele perele" sł.i muz.tradycyjne
"Ty masz w sobie coś" ("Bei mir bist du sheyn") polskie sł. Agnieszka Osiecka muz. Sholom Secunda sł.oryg. Jacob Jacobs

Katarzyna Górna-Oremus

Fragment koncertu można obejrzeć tutaj.